Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kevin Spacey ilusa karjääri inetu lõpp

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Kuuldavasti on Spacey ja Weinstein praegu samas kliinikus ravil.
  • Erinevalt Weinsteinist keegi Spaceyt vägistamises ei süüdista.
Kevin Spacey | FOTO: Scanpix

Kevin Spacey (58) võinuks minna ajalukku kui oma põlvkonna meisterlikumaid filmi- ja lavatähti, kuid nüüd hakatakse teda juba valminud filmis digitaalselt asendama. Spacey karjäär on läbi – tundlik Hollywood ei taha temast enam midagi teada ning globaalseks külaks muutunud maailmas ei leia mees enam Euroopaski asu.

1978. aastal, päev enne seda, kui USA kohus oleks talle alaealise uimastamise ja vägistamise eest vanglakaristuse määranud, putkas Poola-Prantsuse režissöör Roman Polanski Euroopasse tagasi. Selle Prantsuse kodaniku paljulubav karjäär USAs oli küll läbi, kuid Euroopas on ta tänini filminduse autoriteet.

Ent maailm on muutunud. Kevin Spacey karjäär lõppes kümme päeva tagasi. Režissöör Ridley Scott otsustas ta äsja valminud filmist «All the Money in the World» välja lõigata ja asendada Christopher Plummeriga.

Sarja «Kaardimaja» võttemeeskonnast on Spacey peale kaevanud lausa kaheksa inimest. Üldse olevat Spacey kogu õhtustiku võtteplatsil mürgiseks muutnud. «Kaardimaja» otsustati sootuks lõpetada ning arvata võib, et fännide algatus panna Spacey asemel Frank Underwoodi rolli koomik Kevin James sarjale endist edu nagunii ei tooks. Filmi «Põgenemise rütm» näitleja Jon Bernthal ütles aga, et kaotas filmi tegemise käigus Spacey suhtes igasuguse lugupidamise, sest mehe suhtumine teistesse on täiesti kohutav.

Ka Spacey mõjuvõim ja tuntus sulges ohvrite suu ning kättemaksu kartes ei tihanud keegi avalikult midagi öelda.

Pärast seda, kui Star Trek Discovery näitleja Anthony Rapp (46) avalikult rääkis, kuidas toona 26-aastane Spacey teda 14-aastasena võrgutada püüdis, on ahistamisohvreid järjest juurde tulnud. Lisaks ameeriklastele süüdistavad Spaceyt ahistamises ka britid.

Mees oli 11 aastat Londoni vanima teatri Old Vici kunstiline juht ning saareriigi ajaleht Guardian väidab, et nendega on ühendust võtnud toona teatris töötanud inimesed ning kaevanud Spacey «sobimatu käitumise» peale. BBC News avaldas oma kodulehel videointervjuu ühe endise Londoni baarmeniga, kes meenutas aastatetagust kokkupuudet Spaceyga.

Kõigi kabistamislugude üksikasjadesse laskuda pole mõtet. Spacey ohvrid on olnud 15–30-aastased mehed ning keegi neist pole tol hetkel olnud staar, kuid paljud on tahtnud staariks saada.

Selles suhtes on Spacey lood väga sarnased ahistamisskandaali valla päästnud Harvey Weinsteini omadega. Ka Spacey mõjuvõim ja tuntus sulges ohvrite suu ning kättemaksu kartes ei tihanud keegi avalikult midagi öelda.

Kevin Spacey pole kunagi tahtnud oma eraelust meedias rääkida. Öeldakse, et Hollywood teab rohkem Marsi pinnasest kui Spacey eraelust. Mitmes intervjuus on Spacey öelnud, et ei pea oma eraelu avalikkuse ette toomist õigustatuks. Et on olemas avalik sfäär ja eraeluline sfäär ning igal inimesel, olgu tema elukutse milline tahes, on õigus privaatsusele.

Rappi süüdistuse peale Spacey vabandas ja kasutas ka juhust, et kapist välja lipsata, kuid järgnenud süüdistuslaine ajal on ta vagusi püsinud. Ja mida tal olekski öelda? See-eest on kõigiga, kes vaid kuulata tahtnud, rääkinud tema vend. Ning kui seda juttu uskuda, hakkab Spaceyst lausa kahju.

Pilt, mille Spacey vanem vend Randy Fowler (61), elukutseline Rod Stewarti jäljendaja ja limusiinijuht, nende lapsepõlvest maalib, on õudne. Natsimeelne isa peksis, näljutas ja kuritarvitas oma kolme last süstemaatiliselt. Ema neid ei kaitsnud. Randy ütleb, et temal endal on olnud kolm abielu ja hulgaliselt naissuhteid, kuid ei mingeid lapsi, sest ta ei tahtvat seda, mis temaga tehti, järgmisele põlvkonnale edasi anda. Venna arvates kasvas Kevinist salakaval ja tark koletis just isa vältides. Kevin võttis perekonnanimena kasutusele oma keskmise nime Spacey ja vältis aastaid kõiki perekondlikke kontakte.

Poiste vanem õde Julie (66) lahkus kodust kohe, kui täisealiseks sai, abiellus ja on kolme lapse ema.

Spacey on ühes intervjuus rääkinud, et kui inimesed meenutavad lapsepõlve, siis mõtlevad nad kohale, kus üles kasvasid, jõuluõhtutele ja perekondlikele kogunemistele, kuid temal selliseid mälestusi polevat.

Kevin Spacey vanematekodu meenutab väga filmi «American Beauty» naabriperet Fittsi, kelle pereisa lõpuks Spacey mängitud tegelase maha laseb.

Kuuldused Spacey orientatsiooni ümber on pöörelnud aastaid. Juba 1997 kirjutas ajakiri Esquire, et «Kevin Spaceyl on saladus», viidates sellele, et näitleja on gei. 2000. aastal avaldas ajakiri Star pilte toona just «American Beauty» eest Oscari võitnud Spaceyst, kes veedab Los Angelese pargis aega hea väljanägemisega, kuid endast poole noorema mehe seltsis. Stari artikli järgi käitusid mehed nagu armunud. Kui The Sunday Times 1999. aastal Spaceylt otse küsis, kas ta on gei, vastas näitleja: «Ei ole, ja mis tähtust sellel üldse on.»

Ega tegelikult olegi. Vastupidi. Veel kaks kuud tagasi võinuks geikogukond kogu maailma Spacey-taolisest eestkõnelejast ainult võita. Nüüd on relv homofoobide arsenalis. Kuid õnneks mitte eriti tõhus, sest Harvey Weinstein, kellest kogu paljastuste laine alguse sai, tõestas, et ahistamine on võimu, mitte orientatsiooni ega seksuaalsuse küsimus.

Kuuldavasti on Spacey ja Weinstein praegu samas kliinikus ravil. Mõlema suhtes on algatatud uurimine. Erinevalt Weinsteinist pole Spaceyt keegi vägistamises süüdistanud. Ameerika kirjanik Gay Talese (85) soovitas aga Rappil vahejuhtumist üle saada: «Ma vihkan seda näitlejat, kes Spacey karjääri ruineeris. Neela alla, see oli 30 aastat tagasi,» ütles kirjanik esmaspäeval New Yorgis Library Lions Galal. Ilmselt tuleb Talesel nüüd leppida mingi meeldejääva tiitliga, mille sotsiaalvõrgustiku kollektiivne aju talle annab.

Tume lugu minevikust

Daily Mail on üles kaevanud ja uuesti avaldanud ühe vana ja vastuolulise loo. 2004. aastal ilmus Kevin Spacey ühel laupäevahommikul kell pool viis verise peahaavaga Kenningtoni politseijaoskonda. Toonane Old Vici kunstiline juht rääkis, et oli kohalikus kahtlase kuulsusega pargis oma koera jalutanud, kui teda vastu pead löödi ja temalt telefon varastati.

Mõni päev hiljem BBC-le antud raadiointervjuus muutis Spacey oma ütlusi. Talle olevat lähenenud keegi noormees, kes palunud laenata telefoni, et helistada emale. Näitleja ulatas oma telefoni, aga noormees pistis sellega jooksu, Spacey jooksis talle järele, kuid libises, kukkus ja lõi pea ära.

Varsti pärast intervjuud võttis Spacey oma kaebuse üldse tagasi ning isegi vabandas politsei aja raiskamise pärast.

Juba toona arvati, et koer oli vaid ettekääne, tegelikult otsis Spacey pargis seiklusi, kuid noormees sattus vale olema.

Charlie Sheen. | FOTO: Scanpix

Ahistajaid tuleb juurde

Endine näitleja Dominick Brascia süüdistab Charlie Sheeni 13-aastase lapsstaari Corey Haimi vägistamises 1986. aastal filmi «Lucas» võtteplatsil.

National Enquireri andmetel rääkis 2010. aastal 38-aastaselt surnud Haim mitmele inimesele, kuidas toona 19-aastane Sheen teda vägistas. «Haim ütles, et nad suitsetasid kanepit ja seksisid,» rääkis Brascia. «Tema sõnul oli see anaalseks. Haim ütles, et pärast seda muutus Sheen tema suhtes külmaks ja tõrjuvaks.»

Intsidendile olevat oma raamatus «Coreyography: A Memoir» vihjanud ka Haimi parim sõber, 80ndate noortefilmide täht Corey Feldman (46).

«Filmi «Lucas» võtete ajal ütles Haim, et täiskasvanud mees on talle selgitanud, et vanemate meeste ja nooremate poiste seksuaalsuhted filmitööstuses on täiesti normaalsed ja seda teevad kõik kutid,» kirjutas Feldman. «Nad jalutasid lõunapausi ajal treilerite vahelisele eraldatud alale ja Haim, nii naiivne ja ambitsioonikas kui ta oli, lubas endale anaalseksi teha.» Sheeni nime Feldman oma raamatus ei nimeta.

Charlie Sheen eitab kategooriliselt, et midagi sellist oleks toimunud.

Tagasi üles