Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Keskerakond Ivanovat ei vaja? Vale puha!

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Yana Toom, Oudekki Loone ja Olga Ivanova ühisel pressikonverentsil tänavu juulis. | FOTO: Liis Treimann

Keskerakonnast välja heidetud Olga Ivanova käib kõige kiuste erakonna koosolekutel ning on saanud tagasi riigikogu õiguskomisjoni kaaluka koha.

Pärast seda, kui endine Põhja-Tallinna linnaosavanem Karin Tammemägi asus Tallinna abilinnapeaks suundunud Andrei Novikovi asendusliikmena riigikokku tööle, tegi Keskerakond vangerdused riigikogu seitsmes komisjonis.

Nii sai Olga Ivanova jätkata taas tööd riigikogu õiguskomisjonis, parlamendi ühes võtmekomisjonis. Mäletatavasti 11. septembril ehk päeval, mil Olga Ivanova Keskerakonna juhatuse otsusega erakonnast välja heideti, vangerdati Ivanova õiguskomisjonist riigikaitsekomisjoni.

Tõenäoliselt kardeti, et Ivanova ei hääleta enam koalitsiooniga koos. Ent toona oli koalitsiooni jaoks eluliselt oluline, et säiliks ülekaal õiguskomisjonis, kust käivad läbi sisuliselt kõik seaduseelnõud.

Ent eelmisel nädalal sai Ivanova koha õiguskomisjonis tagasi. «Nüüd olen tagasi õiguskomisjonis, mille üle on mul väga hea meel. Eelarvehääletused läksid hästi, iseenesest ma olen seda toetanud. Fraktsioonis erilist pinget ei ole,» sõnas Ivanova Postimehele ning lisas, et ta on endiselt ka fraktsiooni täieõiguslik liige.

Kuna Ivanova on lubanud enda erakonnast välja viskamise otsuse järgmise aasta kongressil vaidlustada, võib arvata, et ta soovib ennast õiguskomisjonis vastutuse kandmise abil rehabiliteerida. Tema hääl on seal igatahes kaalukeeleks ning ka suure saali hääletustel on suur vahe, kas koalitsioon saab arvestada 53 või 54 toetushäälega.

Ivanova sõnul suurt lootust tal otsuse tagasikeeramise suhtes ei ole. Ent kui lootust pole, siis miks ta ikkagi erakonna asjades nii aktiivselt osaleb ja väljaviskamist vaidlustada soovib?

«Aga see on minu jaoks väga oluline põhimõtteline küsimus,» selgitas Ivanova. Ta viitab endiselt silmakirjalikule olukorrale, kus tema erakonna vastu kandideerimise eest erakonnast välja arvati, aga Edgar Savisaar jäeti alles. Et erakonnaga on tal endiselt emotsionaalne side, seda ta ei eitagi. «Ma ikkagi olen ju sellesse kümme aastat oma elust panustanud,» sõnas Ivanova.

Et Ivanovat usaldatakse edasi, on otsustanud tegelikult Keskerakonna fraktsiooni juht Kersti Sarapuu. «Suure pere, viie lapse emana teab Kersti Sarapuu hästi, kuidas sellist kampa koos hoida,» kõlab hinnang erakonna seest.

Sarapuud ennast Postimehel telefoni teel kätte saada ei õnnestunud, ent ta saatis oma kirjaliku kommentaari. «Keskerakonna fraktsioon otsustas septembris, et Olga Ivanova jätkab fraktsiooni liikmena, kuna lubas, et toetab valitsuse eesmärke ja fraktsiooni töökorraldust. Ivanova ise kinnitas toona samuti, et Keskerakonna juhitavale valitsusele alternatiiv puudub. Hindan koostööd kõigi fraktsiooni liikmetega, sealhulgas Olga Ivanovaga, väga konstruktiivseks ja töökaks,» kirjutas Sarapuu.

Ent kui Keskerakond oma otsust muutma ei peaks, siis milline on tema tulevik poliitikas? Väga keeruline, sest ühelgi teisel erakonnal pole ilmselt mõtteski teda enda liikmeks kutsuda.

Eriti arvestades sündmusi pronkssõduri juures selle aasta mais, kui Ivanova andis intervjuu Kremli propagandakanalile Sputnik.

Seetõttu jäi ka Ivanova 2019. aasta riigikogu valimiste plaanide suhtes kidakeelseks. «Mul on veel aega selleks. Ma veel mõtlen, pole midagi otsustanud.»

Tagasi üles