Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

ROK ei kommenteeri endiselt Šmigun-Vähi dopingujuhtumit

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
ROK kommenteeris üle tüki aja Kristina Šmigun-Vähi kaasuse seisu. | FOTO: Peeter Langovits

Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) meditsiini- ja teadusdirektor Richard Budgett andis organisatsiooni täitevkomitee istungil pressikonverentsi, kus talle esitati küsimus 2006. aasta Torino olümpiamängude dopinguproovide järeltestimise, täpsemalt Eesti suusataja Kristina Šmigun-Vähi (pildil) juhtumi kohta.

«Ma ei saa kahjuks kommenteerida, sest ilmselgelt käivad juriidilised protseduurid, nii et ma ei saa  Torino proovide kordusanalüüside kohta midagi kinnitada või üldse öelda,» vastas Budgett.

Viimati ütles ROK Šmigun-Vähi juhtumi kohta midagi sisulist 2016. aasta jaanuaris, kui avaldas kodulehel teate pealkirjaga «Toimunud on Torinos võetud dopinguproovide ulatuslik järeltestimine». Seal seisis: «1219 Torino olümpial võetud dopinguproovist järeltestiti 489 proovi Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) poolt akrediteeritud Lausanne’i laboris, kus neid on hoitud pärast võtmist ja olümpiamängudel tegutsenud Orbassano laboris esmast kontrollimist. Järeltestimine kätkes endas uute ja varasemast paremate tuvastusmeetodite kasutamist. ROK ei saa ja ei kommenteeri antud protsessi täpsemalt ega vasta praegu ühelegi seda puudutavale küsimusele. Edasised teated avaldatakse sobival ajal.»

Budgetti eilsest vastusest ilmneb, et 23 kuud hiljem pole sobiv aeg ikka veel käes.

ROK esitas teatavasti Šmigun-Vähile 2013. aasta detsembris kahtlustuse seoses tema 2006. aasta proovidest leituga. «Täpselt kaks kuud tagasi sain teate, et kaheksa aastat tagasi, 2006. aasta Torino OMi käigus ajavahemikul 12.–16. veebruar võetud dopinguproovide uuel kontrollimisel A-proovist ei ole leitud keelatud aineid, kuid väidetavalt leidub selles molekule, mille kaudu on tuletatud kahtlustus keelatud aine kasutamisest,» kirjutas Šmigun-Vähi 2014. aasta 6. veebruari õhtul tehtud avalduses.

2014. aasta aprillis rääkis toonane Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli, et Šmigun-Vähi kaebas A-proovi avamise kohtusse ja seetõttu pole B-proovi avatud.

Pärast seda pole kumbki pool (ROK ja Šmigun-Vähi) juhtumi kohta midagi sisulist öelnud.

Šmigun-Vähi võitis Torino olümpiamängudel kaks kuldmedalit: 7,5 + 7,5 km suusavahetusega sõidus ja 10 km klassikatehnika eraldistardis.

Tagasi üles