Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Saakašvili tekitas Kiievis kaose

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Julgeolekujõudude ja Mihheil Saakašvili toetajate kokkupõrked eile Kiievis. | FOTO: VALENTÕN OGIRENKO/REUTERS/SCANPIX

Ukraina julgeolekujõudude eilne katse pidada Kiievis kinni Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili kukkus viimase toetajate sekkumise tõttu läbi.

«Oligarh otsustas minust lahti saada ja nüüd lasid nad käiku kõik oma kanalid ja valed,» ütles toetajate abiga politseiautost välja aidatud Saakašvili hiljem rahvahulgale peetud kõnes, viidates Ukraina presidendile Petro Porošenkole. «Aga teie olete targemad. Ja me kannatasime ära. Te päästite mu elu ja nüüd kuulub see Ukrainale,» lausus Saakašvili.

Eilsed sündmused said alguse, kui julgeolekutöötajad saabusid läbi otsima Saakašvili elukohta Kiievis Kostjolna tänaval. Selle põhjuseks oli Saakašvilile Ukrainas esitatud kriminaalsüüdistus kuritegelike organisatsioonide tegevusele ja nende kuritegude varjamisele kaasaaitamises.

Ukraina peaprokuröri Juri Lutsenko sõnul sai Saakašvili Kremli-meelselt Ukraina ärimehelt Serhi Kurtšenkolt 500 000 dollarit eesmärgiga kukutada Ukraina praegune juhtkond. Maidani revolutsiooni järel Venemaale pagenud ja rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutatud Kurtšenko on üks neist, kelle on kandnud musta nimekirja ka Euroopa Liit.

Prokuratuuri väitel korraldas septembris ebaseaduslikult Ukrainasse saabunud Saakašvili selle raha eest riigis protestiaktsioone, kus on nõutud Porošenko tagandamist. Prokuratuuri hinnangul on meeleavalduste eesmärk võimu haaramine Ukrainas.

Saakašvili eitas selliseid väiteid, pidades seda provokatsiooniks ja katseks diskrediteerida teda toetavat Ukraina opositsiooni. Varem on Gruusia endine president öelnud, et Porošenko püüab temast vabaneda, kuna näeb temas poliitilist rivaali.

Prokuratuuri väitel on neil aga tõendid, mis kinnitavad, et Saakašvili valetab. «Pool sellest summast anti vahendajale üle eriteenistuste kontrolli all. Kupüüride numbrid on üles kirjutatud ja nende üleandmise fakt on leidnud kinnitust,» kirjeldas Lutsenko uudisteagentuuri UNIAN vahendusel, kuidas Kurtšenko raha Saakašvilini jõudis.

Läbiotsimise ajaks oli Kostjolna tänavale kogunenud ka paarsada Saakašvili toetajat. Hoone katusele roninud Saakašvili pidas neile sealt kõne, milles nimetas Porošenkot vargaks ja ukraina rahva reeturiks, enne kui julgeolekutöötajad ta sealt kätte said ja politseisõidukisse toimetasid.

Seejärel puhkesid kokkupõrked, mille käigus õnnestus toetajatel Saakašvili sõidukist välja aidata. Ukraina politsei teatel pidasid nad eile kinni üheksa inimest, nende seas polnud aga Saakašvilit.

Pärast autost väljaaitamist suundus Saakašvili toetajatega Ukraina parlamendi juurde, kus pidas kõne, milles nõudis Porošenko tagandamist. Samuti väitis Saakašvili, et Ukraina julgeolekuteenistus on Vene FSB haru ning ta pole kunagi Kurtšenkoga kokku puutunud.

«Kuidas, põrgu päralt, ma neid inimesi peaksin tundma? Kes nad on? See on vale. See kõik on vale,» ütles Saakašvili, keda prokuratuur ootab täna hommikul uudisteagentuuri AFP teatel ülekuulamisele.

«Kutsun teid üles alustama rahumeelset protesti Porošenko eemaldamiseks. Te ei pea midagi kartma,» lisas Saakašvili rahvahulgale, kes skandeeris vastu: «Tagandada! Häbi!» Porošenko polnud Postimehe trükkimineku ajaks toimunut kommenteerinud.

Tagasi üles