Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Narkomaanid: mitte midagi pole praegu saada

17
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tervisekeskuses Elulootus metadooni jagav Helgi Kulo. | FOTO: Konstantin Sednev

Metadooniravi saavad fentanüülisõltlased Tallinnas, Jõhvis ja Narvas kurdavad kokkukuivanud narkoturu üle. Ehkki ravijärjekorrad on mõnes kohas juba praegu, ei usuta nende plahvatuslikku pikenemisse. Niisamuti ei usuta, et fentanüül kaob.

«Öeldakse, et linn on fentanüülist tühi. Jookse ja otsi, ja selle pähe müüakse igasugu suhkrut,» vahendas Tallinnas Paldiski maanteel tervisekeskuses Elulootus metadooni jagav meditsiiniõde Helgi Kulo klientide kaebusi. Neid hakkas ta kuulma kaks nädalat tagasi.

«Niipalju kui kliendid räägivad, mitte midagi ei ole saada juba kuu aega,» sõnas ka Tallinna süstlavahetuspunkti tööd korraldava MTÜ Convictus Eesti tegevjuht Inna Farber.

Samasugust juttu räägivad fentanüülisõltlased ka Ida-Virumaal Jõhvis ja Narvas. «Momendil ei pidavat linnas üldse mingeid narkootikume olema. Kõik on otsas või ei liigu enam,» kinnitas Jõhvis metadooniravi pakkuva Corrigo OÜ sotsiaaltöötaja Heljo Telling.

See ei tähenda, et süstlavahetuspunktid võiksid uksed kinni panna. «Meie juures süstlavahetuses nad käivad ehk midagi nad siiski tarbivad,» nentis Farber ja lisas, et osa narkomaane on teadlikult otsustanud praegu saada olevat ainet mitte tarvitada. «Ma tean inimesi, kes sõidavad Tallinnast ära rehabilitatsioonikeskusesse sellepärast, et ei ole midagi tarbida.»

Sellest, mida narkomaanid parasjagu tarvitavad, annavad aimu metadooniravil käijate uriiniproovid. Eelmisel kuul varustas Tervise Arengu Instituut (TAI) ravikeskused esimest korda karfentanüüli testidega. See on mullu Eesti turule jõudnud uus sünteetiline narkootikum, mis võib seni siin levinud fentanüüli kanguse poolest mitukümmend korda ületada.

Metadooniravil olevaid sõltlasi testitakse järjepidevalt, et välja sõeluda need, kes tarvitavad korraga nii fentanüüli kui ka sõltuvusest vabanejatele mõeldud metadooni. Teoorias peaks ravil olev sõltlane kasutamagi vaid metadooni – sünteetilist preparaati, mis leevendab tema sõltuvust. Seejärel vähendatakse järk-järgult ka metadooni annust. Praktikas tarvitavad paljud metadooni teiste narkootikumidega segamini.

Tervisekeskuses Elulootus on ühe kuu jooksul tehtud ligi 70 karfentanüülitesti, millest 26 on olnud positiivsed. «Täna oli kaks positiivset karfentanüülitesti, ühel oli fentanüül, ühel kanep ja ühel amfetamiin,» kõneles möödunud neljapäeva lõuna ajal Kulo, kes oli selleks ajaks teinud narkotesti 14 sõltlasele. «Mõni teab, et tarvitab karfentanüüli, aga mõni ei tea ka.»

Seevastu Narvas ja Jõhvis tehtud karfentanüülitestid on seni kõik olnud negatiivsed.

«Sellist olukorda, et riigis narkootikumid ära koristatakse – kogu austuse juures politsei vastu – ei juhtu,» sõnas TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova. «Kui turul on nõudlus, siis kuskilt ilmuvad välja uued diilerid.»

Seda näitab tema sõnul ka turule tulnud kangem karfentanüül, mida narkomaanid siiski pelgavat.

Metadooniravi juurutaja, Tallinnas paikneva aidsi tugikeskuse juhi Nelli Kalikova sõnul on ilmselge, et uus narkootikum on end turule kinnitanud. «Inimestele müüakse karfentanüüli fentanüüli pähe ja see on väga ohtlik, sest karfentanüül on mitu korda kangem,» sõnas ta.

Kalikova kinnitusel on ajalugu varemgi näidanud, et kui üht narkootikumi on raske kätte saada, tuleb asemele uus ja hullem.

«Mul on oletus, et nüüd kavatsetakse narkomaanide armee ümber istutada karfentanüülile. Midagi turul toimub, aga mis täpselt, seda hakkame nägema,» ütles ta. «Iga kord on uus narkootikum kaasa toonud uue narkosurmade laine, sest seda ei osata doseerida.»

TAI osakonnajuhataja Kurbatova sõnul kinnitavad andmed juba praegu karfentanüüliga seotud surmade arvu kasvu.

Ka Kalikova ei usu, et fentanüül oleks Eestist täiesti kadunud: vastasel juhul oleks metadoonipunkti ukse taga metsik saba. Tema sõnul ei ole riik kuidagi valmis kõigi tarvitajate ravile tulekuks, sest neile pole kohti.

Tervisekeskuses Elulootus on juba praegu metadooniravile soovijate paarikümnepealine järjekord. Riik rahastab seal 170 narkomaani ravi.

«Tegime avalduse, et veel kümme kohta juurde saaks, sest kui on järjekord, siis inimesed kaovad ära,» sõnas Elulootuse meditsiiniõde Helgi Kulo.

Fentanüülisõltuvusest vabanejaid on vähe. Koht vabaneb siis, kui mõni neist sureb või satub vangi.

Kalikova ütles, et riik rahastab umbes tuhande narkomaani asendusravi, aga tema hinnangul peaks ravi saama minimaalselt 4000 inimest.

Kurbatova sõnul võib ravile tulijate arv küll suureneda, ent plahvatusse ta ei usu. Selleks ei oleks riik ka kuidagi valmis, nentis ka tema.

Ka Lääne-Tallinna keskhaigla (LTKH) psühhiaatriakeskuse juhil Andres Lehtmetsal on raske uskuda, et fentanüül on turult kadunud. LTKHs saab metadooniravi kuni 115 inimest.

Praegu seal kohti on, ent kui korraga saabub ukse taha 10–15 inimest, tuleb Lehtmetsa sõnul käed üles tõsta. «Muidugi me ei ole valmis, kui neid tuleb sadade kaupa, aga neid ei tule,» arvas ta.

LTKHs ei võeta juba praegu kõiki soovijaid asendusravile, vaid inimese tahe sõltuvusest vabaneda peab olema ilmne. «Metadooni-asendusravi ei ole sotsiaalabisüsteem, et kui ma täna ei saanud fentanüüliannust, siis ma lähen ja küsin topsi metadooni. See on inimestele, kes tahavad sõltuvusest vabaneda,» rääkis Lehtmets.

Kui juhtub ime ja Eesti on tõepoolest vabanenud fentanüülist, tuleks tema sõnul siiski sõltlasi aidata. Kuidas täpselt, pole selge.

Praegu ei suudeta neile pakkuda programmilist rehabilitatsiooniteenustki. «Tuleb tunnistada, et käed on lühikesed, ja kindlasti hakkavad paljud pärast võõrutust uuesti [narkootikumi] kasutama,» lisas Lehtmets.

Meelemürgid

Fentanüül ehk «valge hiinlane» – heroiinist sadu kordi kangem sünteetiline opioid, mis töötati meditsiiniliseks tarbeks välja 1959. aastal. Välimuselt peeneteraline kristalliline valge pulber, mida süstitakse vees lahustatuna või suitsetatakse. Eestisse jõudis 2002. aastal Venemaalt. Siis liikus siin väga kõrge kontsentratsiooniga, umbes 14-protsendiline fentanüül. Viimastel aastatel levis 4–6-protsendiline segu, mida oli lahjendatud ballastainega.

3-metüülfentanüül ehk «valge pärslane» – fentanüüli analoog, aga sellest veel 16 korda kangem. Jõudis fentanüüli kõrval Eesti turule 2003. aastal. Tekitab kiiresti väga tugevat vaimset ja füüsilist sõltuvust. Toime on sarnane heroiini omaga, kuid mõju on tugevam ja lühiajalisem.

Akrüülfentanüül ja furanüülfentanüül – fentanüüli uued sünteetilised derivaadid, mis tulid laiemalt turule alles 2016. aastal.

Karfentanüül – fentanüülist veel sadu kordi kangem sünteetiline derivaat. Kanguse tõttu toob kaasa palju üledoosisurmasid, sest seda ei oska täpselt doseerida ei selle müügi tarbeks lahjendajad ega ka tarvitajad.

Tagasi üles