Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

ROK päästis, mis päästa andis - Venemaale olümpiakeeld!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Kui Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) täitevkomitee eile Lausanne’is kogunes, teadsid selle 15 liiget, et olukord on halb. Parun Pierre de Coubertini poolt üle-eelmisel sajandil ellu äratatud olümpiamängude traditsioon oli juba kõvasti kannatada saanud ning uus väga valus hoop oli vältimatu.

Uurimisel Venemaa dopingupettuse kohta kogutud tülgastavad tõendid viisid paratamatult valusa küsimuseni: kas aususel, üllusel ja rahul põhineval olümpiaideaalide kujundatud kontseptsioonil on üldse tulevikku, kui võidu nimel ollakse valmis riiklikul tasemel võikalt mahhineerima?

ROK pidi päästma, mis päästa annab. Oli ainult üks võimalus: määrata Venemaale ennenägematu karistus. Riike on olümpiamängudelt kõrvale jäetud sõjapattude eest (näiteks Saksamaa ja Jaapan pärast Teist maailmasõda), rassismi tõttu (apartheidlik Lõuna-Aafrika Vabariik 1972–1988), aga mitte kunagi dopingu tarvitamise eest.

Pyeongchangis see juhtub, sest ROK peatas Venemaa Olümpiakomitee õigused, mis tähendab, et organisatsioon ei saa Lõuna-Koreasse oma delegatsiooni läkitada. Pyeongchangis võivad võistelda Venemaa sportlased, kes tõestavad ROKi erikomisjoni silmis oma puhtust. Nende riietel on kiri «olümpiasportlased Venemaalt», nad võistlevad olümpialipu all ja kõigil tseremooniatel (olümpiakülla saabumine, autasustamine jms) mängitakse neile olümpiahümni.

Endise Šveitsi presidendi Samuel Schmidi juhitud uurimiskomisjoni raport ei jätnud täitevkomiteele muud võimalust, sest seal nenditi «antidopingureeglite süsteemset rikkumist muuhulgas ka Sotši olümpiamängude ajal».

Lisaks määrati Venemaa Olümpiakomiteele 15 miljoni USA dollari suurune trahv. Otsuse võttis 15-liikmeline ROKi täitevkomitee president Bachi sõnul vastu konsensuslikult, mitte poolt-vastu-hääletusega. «Anname endast parima, et seoses Venemaa sportlaste karistamisega ümber jagatavad medalid antaks nende õiguspärastele omanikele üle Pyeongchangi taliolümpiamängude käigus, et korvata hetki, mis neil Sotšis kogemata jäid,» sõnas ROKi president Thomas Bach.

ROKi president avaldas lootust, et Venemaa ei hakka Pyeongchangi olümpiamänge boikoteerima. «Esiteks pole ükski olümpiaboikott kunagi midagi saavutanud. Teiseks ei näe ma põhjust, miks Venemaa sportlased peaksid Pyeongchangi olümpiat boikoteerima. Me kutsume puhtaid Venemaa sportlasi osalema ja näitama, et nad on olemas. Meie arvates saavad just nemad olla sillapeaks liikumisel puhtama spordi poole, mis oleks vastupidine talitusviis uuele seinale Venemaa ja olümpialiikumise vahel,» sõnas Bach.

ROKi president kinnitas eileõhtusel pressikonverentsil, et enne otsuse tegemist täitevkomiteele pöördumisega esinenud Venemaa Olümpiakomitee palus juhtunu pärast vabandust. ROKi eilses otsuses on peale vägeva piitsahoobi peidus ka pisi-pisike präänik,  nimelt on seal kirjas: «Kui Venemaa Olümpiakomitee ning tema sportlased ja ametnikud austavad ROKi otsuseid ja täidavad need täielikult, võib ROK Venemaale määratud olümpiaelus osalemise keelu osaliselt või lõplikult peatada Pyeongchangi taliolümpiamängude lõputseremoonia algushetkest.»

Tõlge: kui Venemaa käitub nüüdsest alates Pyeongchangi taliolümpiamängude lõpuni kukupailt – muuhulgas hoolitseb Sotšis dopingupatustele jagatud medalite tagastamise eest –, võivad nad lõputseremooniale marssida oma lipuga. Seega söödeti pall Venemaa kätte. Kas nad soovivad kahetsuse kaudu olümpiaellu naasta või jätkatakse sõjakate süüdistustega?

INFOKAST

Venemaa kohta tehtud otsused

- Peatatakse Venemaa Olümpiakomitee õigus osaleda olümpiaelus.

- ROKi silmis dopingupuhtust tõestanud Venemaa sportlased kutsutakse Pyeongchangi taliolümpiamängudele osalema järgmistel tingimustel: sportlased võistlevad tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» (Olympic Athlete from Russia) ja olümpialipu all, tseremooniatel esitatakse olümpiahümni.

- Endisele Venemaa spordiministrile Vitali Mutkole (praegune asepeaminister ja 2018. aasta jalgpalli MM-finaalturniiri orgkomitee juht) ja tema asetäitjale Juri Nagornõhhile määratakse eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.

- Trahv 15 miljonit USA dollarit.

Tagasi üles