Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Alaealine jõhkard sõitis ohvri peast mopeediga üle

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Sellest Tõstamaa kandi talu õuel seisnud mopeedist sai peksu käigus ühele noormehele relv, millega juba niigi oimetule ohvrile veel rängemaid vigastusi tekitada. | FOTO: Kohtutoimik

Mullu 5. juuni pärastlõunal ilmusid Maie* ukse taha kaks meest, kelle vahel rippus verise ja oimetuna naise poeg. Poeg Joonas ei olnud enam tema ise: kõneles vaid segaselt, nägu oli paistetusest moondunud, pea ja juuksed verised ning kogu keha ja nägu marraskil. Noormees ei mäletanud tol momendil enam isegi, mis õudusi temaga eelnenud ööl tehti.

Joonas viidi haiglasse, kus tal tuvastati eluohtlik koljusisene verejooks. Ta vajus koomasse. Ärgates pidi ta uuesti kõndima õppima. Arstide sõnutsi pääses ta vaevu eluga.

Kui noormees jaanipäeva eel raviasutusest välja tuli, näis emale, et poeg ei saa enam kunagi selliseks, nagu ta oli enne olnud: Joonas pidi rääkides kaua sõnu meenutama ja kogu vasak külg oli halvatud. Ajaga hakkas tervis küll veidi taastuma, kuid igaks juhuks ei tohi kannatanut enam järelevalveta jätta ja rohtu peab ta võtma elu lõpuni.

Sel saatuslikuks saanud hilisõhtul 2016. aasta 4. juunil kestis ühes Tõstamaa talukohas juba mitmendat päeva jooming, kui veerand tundi enne südaööd sõitis hoovile sõiduauto, millest astus välja viieliikmeline seltskond.

Pole päris kindel, miks otsustas kamp just siis tallu minna, kuid mõne tunnistaja väitel viitas nende käitumine sellele, et peole saabuti sügelevate rusikatega.

Politseile juba varem teada

Peole läinud viieliikmelisse punti kuulusid ka selle loo kolm peategelast: 25-aastane Kristjan, 28-aastane Kardo ja nüüdseks 18-aastane Karl, kes oli toona vaid 16.

Karl oli oma kodukandis tuttav nii noorsoopolitseinikele kui ka alaealiste komisjonile: muret tekitavad märgid ilmnesid tema käitumises juba 2015. aastal, kui ta kõigest 15-aastasena helistas mitu korda hädaabinumbrile 112 ja teatas, et on pannud kohalikule «mendijaoskonnale» pommi. Niisuguste ähvarduste tõttu mõisteti Karl kriminaalkorras süüdi ja tol öölgi kandis ta veel tingimisi vanglakaristust.

Kristjanil oli motiiv: detailidesse laskumata võib öelda, et järgnenud võika rünnaku õigustusena segas ta loosse oma endise tüdruksõbra.

Taluõuele saabunud seltskond sisenes kohe majja ja astus elutuppa, kus parasjagu põõnas selleks ajaks juba mitu päeva napsi võtnud Joonas.

Mehed tirisid unesegase Joonase diivanilt kööki, kus läks esmalt kähmluseks. Pärast seda tassisid nad Joonase õue veranda ette, kus hakkasid teda jõhkralt taguma. Käte-jalgadega tampisid ohvrit kordamööda nii Kristjan, Kardo kui ka Karl.

Kui ohver maha kukkus, tõsteti ta aina uuesti püsti ja jätkati löömist. Peksu ajal kukkus Joonas korra peaga vastu verandaesist kiviplaati.

Kardo kustutas peksmise vältel oma sigareti lebava Joonase palja ülakeha peal.

Seejärel märkas Karl õues erepunast mopeedi ja hüppas selle sadulasse, sõitis hoovist korraks välja ja kihutas siis tagasi. Samal ajal kui pooloimetut Joonast püsti hoiti, sõitis Karl ohvrile hooga nii otsa, et mopeed lendas vastu seina. Karl istus uuesti kaherattalise sadulasse ning rammis Joonast teist ja kolmandatki korda.

Kui kannatanu seepeale lõpuks poolsurnuna maha kukkus, sõitis Karl mopeediga ohvri peast üle.

Ähvardati sama saatusega

Juhtunu võikusest annab aimu tõik, kuidas seda kõike pealt näinud noormehel hakkas vaatepildist nõnda paha, et ta jooksis nurga taha oksendama. «Ma pole midagi sellist kunagi näinud,» tõdes ta kohtus tunnistusi andes.

Tunnistaja rääkis sedagi, et kuigi talukohas viibis veel paar inimest, ei julgenud keegi juhtunu ajal ega järel politseid kutsuda, sest peksjad ähvardasid neid pidevalt ja jälgisid, et keegi telefoni ei haaraks. «Löön teid ka kasti?» kostsid üle õue hoiatused, kui kedagi silmati.

Kui Joonas oli vaeseomaks tambitud ja mopeediga peaaegu surnuks sõidetud, jäi ta liikumatult hoovi lamama. Tema juurest kostis vaid norskamist meenutavat korinat.

Peksjad tirisid kannatanu tuppa. Seal viskas Karl Joonasele külma vett näkku, püüdes oimetut noormeest üles äratada. Koos üritasid peksjad verist ohvrit märja lapiga puhtaks pesta, tõstsid ta seejärel voodisse, tõmbasid teki peale ja lahkusid talust.

Enne äraminekut haaras Karl veel noa ja ähvardas sellega tema jõhkrusi pealt näinud kohalviibijaid, et keegi toimunust ei iitsataks. Hirmunud tunnistajad võtsid teda esialgu kuulda.

Järgmisel päeval said juhtunust teada Joonase tuttavad, kes sõitsid talle Tõstamaale järele ja toimetasid oimetu ohvri tema ema juurde, kellega koos viidi poeg seejärel haiglasse. Joonas peksti läbi küll südaöö paiku, kuid abi sai ta alles järgmisel pärastlõunal.

Kolm peksjat vahistati mõni nädal pärast juhtunut ja nad astusid kohtu ette 2017. aasta algul. Pärnu maakohus mõistis kogu seltskonna süüdi raskete kehavigastuste tekitamises ja sellega elu ohtu seadmises.

Karli, Kristjani ja Kardo kaitsjad kaebasid otsuse ringkonnakohtusse. Teise astme kohus kärpis Karlile esialgu määratud karistust aasta võrra, sest nende väitel oli esialgne vangistusmäär alaealisele liiga karm.

Advokaadid üritasid veel riigikohtusse pöörduda, kuid nende kaebust ei võetud seal menetlusse.

Kohtuotsus jõustus alles novembris: Kristjan peab minema vangi neljaks ja pooleks aastaks, Kardo neljaks ning Karl viieks aastaks ja neljaks kuuks. Veel mõistis kohus süüdlastelt kannatanu kasuks välja 4300 eurot.

Karl väitis kohtu ees, et sõitis ohvrile otsa, kuna ei saanud mopeedi pidama.

«Esimene kord ei saanud pidama, aga teine ja kolmas kord?» küsis seepeale kohtunik Indrek Nummert.

«Siis oli tahtlik võib-olla,» vastas süüdistatav.

«Kas te vaatasite ta nägu, kui temast üle sõitsite?» küsis Nummert järgmiseks.

«Jah,» kostis noormees.

«Vaatasite ise samal ajal, kui üle sõitsite?» täpsustas kohtunik.

«Jah,» kordas Karl.

*Ohvri ema ja ohvri nimed on loos muudetud.

Tagasi üles