Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Veerand tonni üles nagu niuhti!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mart Seim näitas tugevat närvi, kui tõukas MMIl 253 kg ning rebis 191 kg. | FOTO: Ekraanitõmmis/AP videohub

2015. aasta tõstmise MM-hõbe Mart Seim jäi Anaheimis peetud jõuproovil seekord küll medalita, ent nihutas end maailma tippudele veelgi lähemale. Lisaks näitas Eesti tugevaim mees, et kange on ka tema vaimujõud – tema parim sooritus sündis aga situatsioonis, mida ükski spordimees ei hinda.

Seim alustas rebimist 185 kiloga ning teisel katsel uuendas ta enda nimel olevat Eesti rekordit ühe kilogrammiga, tõstes üles 191 kilo. Olümpiavõitjast tiitlikaitsja Laša Talahhadze andis kohe tormihoiatuse, kui rebis maailmarekordilise tulemuse 220 kilogrammi. Iraanlaste lootus Behdad Salimi suutis üles saada 211 kilo, tema kaasmaalane, dopingutarvitamise pärast kaheksa-aastase võistluspausi pidanud Saeid Alihosseini jättis kõik viimase soorituse peale, kuid sai kirja 203 kilogrammi.

Targad lükked

«Ega ma iraanlasi väga jälginud, aga möllu oli seal juba enne kõvasti,» sõnas Seim. Tõukamises tuli aga juba rohkem konkurentide valitud raskuseid silmas pidada. Vastased teadsid, et Seimi vorm on hea, aga et midagi jääks ka üllatuseks, otsustasid eestlased panna protokolli algraskuseks 235 kilo. Vahetult enne tõukamise algust suurendas Seim panuseid ning kangile läks 10 kilogrammi rohkem ehk 245.

«See oli puhtalt selleks, et vastased ei teaks, mis seisus Mart on,» selgitas papa Alar. Nii juhtuski, et Seim läks tõukama viimasena ning asus pärast avavooru ka juhtima. Süües kasvas isu. Järgmisena soovis eestlane esmalt kangi 255 kilogrammi peale, ent otsustas 251 kiloga lahingusse minna. Kang küll tõusis sirgetele kätele, ent kohtunikud nägid seal reeglite rikkumist ja katse ei lugenud.

«Küünarliigeses käis pisike nõks läbi, kohtunike häältega 2:1 ei lugenud. Eks need reeglid ongi karmimaks läinud,» selgitas Alar ning kinnitas, et kauaks põdema ei jäädud. Samas läks just siis kismaks.

Probleeme tekitas Salimi, kes ka aasta tagasi Rios oli hädas ebapuhaste tõugetega. Et seekord kiideti tema katsetest heaks vaid teine (242 kg), hakkasis tulivihased Iraani tõstefännid (!) võistlussaalis põrgulärmi tegema. Kell aga tiksus ning Seim pidi selles möllus minema kolmandale katsele.

Eestlane hingas korra sügavalt sisse, ei teinud vilekoori kuulmagi ning tõukas sirgetele kätele Eesti rekordist viiv kilo parema tulemuse, 253 kilogrammi ning on nüüd esimene eestlane, kes saanud sirgetele kätele veerand tonnist suurema raskuse.

Tasuks tõukamise hõbemedal, kullamees Talahhadze jäi nelja kilo kaugusele. Möllu teinud iraanlased jäid korraks vait, rääkimata rahvusvahelistest kommentaatoritest, kes uurisid, ehk on see eestlase esimene medal? «See oli vahva, kui Mart selle möllu peale täiesti perfektse tõste tegi! Temapoolne vastus oli ikka kihvt,» tunnistas Alar, pannes poja sellise kiituse peale muhelema. «Mis ma ikka seepeale teha sain, tuli pea külmana hoida,» sõnas Mart ning möönis, et tegelikult üritas korra poolehoidjaidki maha rahustada.

Selfid fännidega

Pärast dopingukontrolli tegid noodsamad Iraani fännid aga Seimile mõnusa üllatuse. «Tulid vabandama, et nad polnud mitte minu peale pahased, vaid hoopis žürii peale. Tahtsid selfisidki teha,» muigas tõstja.

Seimidele meenutas Iraani fännide vilekoor aga just Rio de Janeiro olümpiat, kui Riocentro tõstehallis otsustas publik oma lemmikute konkurentide peale vilet lasta. «Siis oli Brasiilia poiss Fernando (Reis, MMi kuues koht – toim) sellisest käitumisest šokeeritud. Ega nüüd iraanlastelegi see meeldinud. Lärmamine pole tõstmisele omane, üldjuhul ju plaksutatakse, kui tehakse ilus tõste. Äkki see suhtumine paraneb kuidagi,» lootis Alar.

MMil ei võistelnud üheksa riigi sportlased, ent võistlus oli siiski Seimide sõnul ülitihe. Dopingurikkumiste pärast saadud aastase võistluskeelu tõttu jäid kõrvale Armeenia, Aserbaidžaani, Valgevene, Hiina, Moldova, Kasahstani, Venemaa, Türgi ja Ukraina tõstjad. Fakt on ka see, et iraanlastele tehtav kontroll pole eriti tihe ning see on treener Seimi sõnul järgmine asi, mille Rahvusvaheline Tõsteliit peab luubi alla võtma.

Endine dopingupatune Alihosseini sai 454 kiloga hõbeda ning valas rõõmupisaraid, pahandust tekitanud Salimi teenis kilo vähemaga pronksi, ent pistis autasustamisel medalid kirudes tasku. Grusiin Laša Talahhadze oli aga mees teiselt planeedilt. Tõsi, tõukamise maailmarekord jäi tal siiski tegemata ning siinkohal võib tänada ka Seimi.

Talahhadze oli pannud viimaseks katseks kirja 265 kilo, kuid Seimi õnnestumise järel langetas Talahhadze raskust igaks juhuks 257 kilogrammini. Ometi piisas tema kogusummast 477 kilo maailmarekordiks. «Eks ta tahtis ikka kogusummarekordit. Paar nädalat tagasi rebis ta Gruusias ka 220 kilo. Minu mäletamist mööda on ta tõuganud ka 258 kilo,» sõnab Alar. «Talahhadze tegigi oma ära, seal pole midagi imestada,» möönis Mart.

Et eestlased jäid medalita (väike medal on tõstmise spetsiifiline autasu ning Eesti ametliku tunnustamisreglemendi silmis Seim näiteks Anaheimis medalit ei võitnud – toim), sellest suurt numbrit ei tehta. Treenerist isa Alar rõhutas, et medal polnudki seekord jõukohane. Tähtis on areng ning seda on poeg näidanud küllaga. «Muidu ei oleks viies koht iseenesest nii hea tulemus, aga Rio olümpial sai 440 kiloga kuuenda koha, eelmisel MMil oli Mardi hõbe 438 kilo. Täna oli lihtsalt ülikõva võistlus, lihtsalt medal ei olnud jõukohane. Vahe esikolmikuga oli sees.»

Tõukamises veerand tonni piir ületatud, soovib Seim järele aidata rebimist. Eesmärk on üldsummas 450 kiloni jõudmine. Järgmine võimalus rekordinumbreid nihutada on märtsis EMil Tiranas. «Seni peab puhkama, kosuma ja edasi treenima,» sõnas Seim.

LISALUGU

Naiseks saanud mees võitis medali

Uus-Meremaa võitis ajaloos esimese medali tõstmise MMilt, kui naiste üliraskekaalus sai hõbeda Laurel Hubbard. Skandaalseks teeb medalivõidu aga tõik, et esimesed 35 aastat elust oli sportlase nimi Gavin Hubbard – tegu oli mehega.

Naiste raskeimas kaalukategoorias krooniti oodatult võitjaks Sarah Robles, kes sai kirja 284 kilogrammi (rebimises 126 kg, tõukamises 158). Alles möödunud aastal tõstmises rahvusvahelistel võistlustel osalema hakanud 39-aastane Hubbard kaotas koduseinte toel võistelnud ameeriklannale üheksa kiloga, kuid edestas omakorda pronksi teeninud egiptlannat Shaimaa Khalafi seitsme kiloga.

Roblesi treeneri Tim Swordsi sõnul ei kurtnud ükski sportlane MMil selle üle, et nende seas võistleb ka endine mees. Küll aga oli nurinat kuulda juhendajate hulgast. «Kui Sarah rebimises Hubbardi alistas, tulid meid mitmed treenerid õnnitlema. Keegi ei tahtnud, et ta võidaks,» selgitas ameeriklane.

Mida arvab kõik Rahvusvahelise Olümpiakomitee poolt transseksuaalsetele sportlastele  seatud reeglid täitnud Hubbard ise, on teadmata. Uusmeremaalane pole pärast soovahetust andnud ühtegi intervjuud ning vältis ka Anaheimis võistlusjärgset pressikonverentsi ja ootavaid ajakirjanikke. «Ta ei tulnud, sest ju ta häbeneb,» spekuleeris Swords. Viljar Voog

TULEMUSTE KAST

Tõstmise MM

Meeste raskekaal

Üldseis: 1. Laša Talahhadze (Gruusia) 477 kg, 2. Saeid Alihosseini (Iraan) 454 kg, 3. Behdad Salimi (Iraan) 453 kg...5. Mart Seim 444 kg.

Rebimine: 1. Talahhadze 220 kg 2. Salimi 211 kg 3. Alihosseini 203 kg ...7. Seim 191 kg.

Tõukamine: 1. Talahhadze 257 kg, 2. Seim 253 kg, 3. Alihosseini 251 kg.

Tagasi üles