Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Venemaa ei nõustu dopingukaristusega, aga Putin välistas olümpiaboikoti

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Peterburi SKA jäähokimängija Ilja Kovaltšuk toetab olümpialipu all võistlemist. | FOTO: Alexey Kudenko/Sputnik/Scanpix

DOPING. Venemaa sportlased peavad 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudel võistlema olümpialipu all ega kuule kodumaa hümni. Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) teisipäeval määratud karistus võeti Venemaal vastu kohati raevukalt, aga eile õhtul välistas riigi president Vladimir Putin boikoti.

«Kindlasti ei kuuluta me välja mingisugust boikotti. Me ei takista oma olümpiasportlastel osalemast, kui neil säärane soov on. Nad on võistlusteks valmistunud terve karjääri ja tegu on nende jaoks väga tähtsa sündmusega,» sõnas Putin. Samas rõhutas Venemaa president, et riik ei nõustu ROKi otsusega ega tunnista riikliku dopingusüsteemi olemasolu. ROKi rakendatud sanktsioone nimetas Putin «ebaõiglaseks kollektiivseks karistuseks».

Venemaa jäähokikoondise liider, Peterburi SKAs mängiv Ilja Kovaltšuk rõhutas, et Pyeongchangi tuleb kindlasti kohale minna. Hoolimata sellest, et ei mängitaks Venemaa dressis ega nime all, vaid kantakse tiitlit «olümpiasportlased Venemaalt».

«Peame kindlasti olümpiale minema, sest keeldumine tähendaks allaandmist,» vahendas TASS kahekordse maailmameistri sõnul. «Me kõik mõistame, et ROKi otsus oli puhtalt poliitiline, ja teame, kelle vastu on need meetmed suunatud. Kui meil õnnestub hästi esineda, siis laulame ka kindlasti hümni. Meie, sportlased, seisame poliitikast väljaspool,» sõnas Kovatšuk.

Eesti iluuisutamistreener, ise kahel taliolümpial esikümnes lõpetanud Anna Levandi sõnas venekeelse Postimehe päevaintervjuus ROKi otsust kommenteerides: «Olen ametnike karistamise poolt ja sportlaste karistamise vastu. Iluuisutamises on Venemaal kõige rohkem medalilootusi ja ükski selle ala esindaja pole reeglite vastu eksinud. Väga loodan, et neilt süütutelt sportlastelt ei võeta võimalust oma unistust täita.»

Mida peavad aga sportlased mõtlema olümpialipu all võistlemisest, mille suhtes avaldas suurt vastumeelsust näiteks kahel eelmisel aastal iluuisutamise naiste üksiksõidus maailmameistriks kroonitud Jevgenia Medvedeva?

Levandi: «Tatjana Tarassova (tuntud iluuisutreener, kelle õpilased on võitnud kaheksa olümpiakulda – toim) ütles hiljuti: sellisel tasemel sportlane ei saa kuuluda ühelegi riigile, vaid nad kuuluvad tervele maailmale. Neid imetletakse ja oodatakse esinema üle terve ilma. Nende nägemise eest makstakse kallist piletiraha. Nad on eeskujud – kusjuures, rõhutan veel kord, nad pole teinud midagi valesti. Seepärast soovingi, et need süütud sportlased saaks olümpial oma kunsti näidata. Olen Venemaa koondise inimestega suhelnud ja tean, et nad on valmis minema Pyeongchangi ja võistlema. Iseenda eest.»

Levandi karistust ebaõiglaseks ei pea. «Ka suured võivad teha ainult seda, mida tohib, mitte seda, mida tahavad. Kui keegi kord korra järel reegleid rikub, siis ju peavad mingid sanktsioonid järgnema. Seepärast saangi öelda: ROKi otsus on üldiselt põhjendatud ja mõistetav. Seda ei langetatud ju pärast esimest eksimust. Nõnda antakse tervele maailmale karm õppetund: nii ei tohi ega saa!»

Tagasi üles