Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Viimased tunnid: laevakaitsjate teekond Indiast Eestisse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Laevakaitsjad saabusid Tallinna lennujaama | FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Teisipäev. Indias Chennais hakkab kell lähenema kolmele ning YWCA külalistemajas peatuvad laevakaitsjad istuvad tuk-tukkide peale ja asuvad teele. Meeste hinges on lootus saada lõpuks kohalikust välismaalaste ametist templid väljasõidulubadele, kuid nad ei oska ilmselt veel arvata, et kõigest 36 tunni pärast maanduvad nad Tallinna lennujaamas.

Laevakaitsjad asuvad teele välismaalaste ametisse, et saada riigist väljasõidu luba. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Päike sirab taevas ja väljas on umbes 30 kraadi. Välismaalaste ametis antakse vajalikud allkirjad ja järgneb mitu tundi ootamist, enne kui kohalikud ametnikud meeste väljasõiduviisadesse templid löövad. Nüüd on asi päris kindel, algab reis kodumaale.

Meestega on koos Eesti konsul Indias Mats Kuuskemaa ja välisministeeriumi asekantsler Annely Kolk. Viimane annab laevakaitsjatele käsu minna hotelli, võtta oma asjad ja siis kohe lennujaama, sest lend läheb kell 1.50 öösel.

Laevakaitsjad asuvad teele välismaalaste ametisse, et saada riigist väljasõidu luba. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Väljas on jõudnud juba pimedaks minna, kui esimesed laevakaitsjad kella kolmveerand seitsme paiku külalistemajja tagasi jõuavad. Roman Obeltšaki nägu on naerul ning ta kinnitab oma suurt rõõmu, kuid samas tundub olukord talle ebareaalne. Ta ei suuda uskuda, et saab lõpuks ometi koju.

Eestlastega koos saabub ka ukrainlasest laevamehaanik, kuid tema teistega rõõmu jagada ei saa. Kui eestlased ja kuus britti said väljasõiduload kätte, siis nii tema kui ka teine ukrainlane, kes oli Seaman Guard Ohiol laevakaitsjana, peavad jääma Indiasse, sest Ukraina saatkond ei suutnud nende pabereid piisavalt kiiresti korda ajada.

Ukrainlasest kaptenil läks paremini: tema pääses juba laupäeval esimesena koju. Kaptenil, kes oli elus varem piraatide kätte vangi langenud, halvenes Indias tervis ja seetõttu anti talle luba riigist lahkuda.

Otsustav tempel, mis lubas laevakaitsjatel Indiast lahkuda. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/PM/SCANPIX BALTICS

Eestlased saabuvad järjest oma majutusasutustesse ja pakivad veel viimaseid asju kohvritesse. Suurem pakkimine toimus päev varem, sest asekantsler Kolk andis käsu teisipäevaks valmis olla, kui äkki peaks positiivne otsus tulema. Kaasa võetakse kõige olulisemad asjad; need, mis kohvrisse ei mahu, lubab Eesti saatkond meestele hiljem kodumaale järele saata.

Lennuni on aega veidi üle kuue tunni ja õige pea pärast külalistemajja saabumist asuvadki eestlased lennujaama poole teele.

Laevakaitsjad naasevad pärast väljasõiduloa saamist külalistemajja. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/PM/SCANPIX BALTICS
Laevakaitsjad naasevad pärast väljasõiduloa saamist külalistemajja. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/PM/SCANPIX BALTICS

Lennujaama jõuavad laevakaitsjad aegsasti, nendega on kaasas Kolk ja Kuuskemaa. Mehed seisavad järjekorras Lufthansa kassa ees, kuid paraku ei suju asjaajamine kõige kiiremini. Ajutised passid ajavad indialastest töötajad segadusse ja välisministeeriumi asekantsler on koguni sunnitud helistama lennuki piloodile ning kinnitama, et kõik on korrektne. Mõni laevakaitsja jõuab juba muretsema hakati, et äkki ei leiagi olukord piisavalt kiiresti lahendust ja reis kodumaale jääb ära. Kogu asjaajamine kestab üle kolme tunni, kuid eestlased jõuavad lõpuks turvakontrolli, kust kõik probleemideta läbi saavad.

«Kus siin suitsuruum asub?» küsib kohe Vladislav Koršunov, kes turvakontrollist esimeste seas läbi tuleb. Viimane närviline hetk on möödas. Lennuki väljumiseni jääb vähem kui tund.

Laevakaitsjad pakivad kohvreid. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/
Laevakaitsjad pakivad kohvreid. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/
Laevakaitsjad pakivad kohvreid. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Kolk ja Kuuskemaa saadavad laevakaitsjad lennukini. Enne pardale minekut kallistavad kõik Kolki ja tänavad teda viimase nädala jooksul tehtud suure töö eest.

Mehed sammuvad koos teiste reisijatega lennukisse ja järgneb kümme tundi kestev lend. Selgelt võib näha, et kõigil on pingelangus, suurema osa lennust mehed magavad. Rõõm Indiast lahkumise üle on nii suur, et Lauri Ader ja Vladislav Koršunov, kes muidu lendamist kardavad, tunnistavad pärast, et seekord mingit hirmu polnud.

Lennuk maandub kohaliku aja järgi veidi pärast kella kaheksat Saksamaal Frankfurdi lennujaamas, kus õhutemperatuur mõni kraad üle nulli. «Suust tuleb auru,» ütleb Ader naeratades jahedasse hommikusse astudes. «Ma olin ära unustanud, et külmaga nii on.»

Kui Chennai lennujaamas võttis asjaajamine aega mitu tundi, siis Frankfurdis käib passide kontrollimine kärmelt. Sõitu Eestisse tuleb aga oodata, sest kuigi Frankfurdist Tallinna läheb üks lend kella 14 paiku, ei õnnestunud välisministeeriumil sellele pileteid broneerida, lennuk on juba täis. Mehed peavad ootama õhtuni, mil läheb järgmine lend.

Laevakaitsjad jõudsid Euroopasse, Frankfurdi lennujaama. Pildil Lauri Ader | FOTO: JAANUS LENSMENT/PM/SCANPIX BALTICS
Laevakaitsjad jõudsid Euroopasse, Frankfurdi lennujaama. | FOTO: JAANUS LENSMENT/PM/SCANPIX BALTICS
Laevakaitsjad jõudsid Euroopasse, Frankfurdi lennujaama. Pildil Alvar Hunt, Kristo Koha. | FOTO: JAANUS LENSMENT/PM/SCANPIX BALTICS

Laevakaitsjad jagunevad lennujaamas väiksemateks gruppideks ja otsivad kohti, kus päev mööda saata. «Mulle pole siiani kohale jõudnud, et sain minema,» kirjeldab Ader oma emotsioone. Tema veedab sealsamas aega koos Renee Tõnissaare ja Vladislav Koršunoviga.

Koršunov ütleb, et talle tuleb Eestis lennujaama vastu elukaaslane, kellega nad on koos olnud kuus aastat. «Homme (neljapäeval – toim) sõidan ema ja venna juurde külla. Vaatan, kas Türi linnas on kõik samamoodi. Saan sõpradega kokku. Eks siis paistab, mis edasi saab. Arsti juures tuleb käia tervist kontrollimas. Edaspidi peab hakkama tööd otsima,» räägib mees.

Laevakaitsja Vladislav Koršunov Frankfurdi lennujaamas. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/PM/SCANPIX BALTICS

Pärast kella kaheksat väljub Frankfurdist lend, mis toimetab laevakaitsjad Tallinna. Lennuk maandub veerand tundi enne südaööd. Välisministeerium organiseeris laevakaitsjate ja lähedaste kohtumise Tallinna lennujaama VIP-alal, et piirata meedia ligipääsu.

14 mehele on vastu tulnud umbes 50 pereliiget ja sõpra ning ukse taga ootab hulk ajakirjanikke, kes üritavad tulutult intervjuusid teha. Ainsana jääb ajakirjanike juures seisma Lauri Ader, kes küsimusele esimeste emotsioonide kohta vastab: «Mõttetu küsimus. Küsi midagi konkreetset, kui midagi teada tahad.»

Laevakaitsjad saabusid Eestisse. | FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Laevakaitsjad jõuavad pärast nelja aastat tagasi kodumaa pinnale. Selle aja jooksul istusid nad kaks ja pool aastat vanglas ning veetsid ülejäänud aja vabaduses kümnetel kohtuistungitel käies.

Neli päeva enne Indiast lahkumist rääkis Ader, et kuigi Indias veedetud aastad on mingil määral kaotatud aeg elust, leidus selles ka midagi positiivset.

«Mulle on antud võimalus oma elu uuesti alustada. Ma olen praegu 40-aastane, kavatsen elada vähemalt 86-aastaseks. Ma saan oma 40-aastase kogemuste pagasi kaasa võtta ja kõike otsast peale alustada,» räägib ta. «Ma olen saanud päris palju. Esiteks sõpru Eestist ja Indiast. Šotimaal on nüüd palju tutvusi. Mulle õudselt meeldib Šotimaa, kindlasti lähen kunagi sinna. Ma ei saa öelda, et see on varastatud aeg. Kindlasti mingis mõttes on, aga ma olen siiski saanud selle aja eest midagi.»

Lauri Ader Indias. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/PM/SCANPIX BALTICS
Tagasi üles