Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Välkkogunemine ummistas kaitseväelinnaku sissepääsu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Välkõppusele Okas kutse saanud reservväelased eile hommikul kaitseväe Jõhvi linnakus. | FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Eile hommikul kell üheksa, mis oli hiliseim kellaaeg reservväelastel kohale ilmuda, lookles kaitseväe Ida-Virumaa Jõhvi linnaku värava taga pikk järjekord.

Reservväelaselt võetakse peamõõtu. | FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja
Kapral Tanel Meiner Haljalast. | FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Läänemaalt pärit Roland, kes palus oma perekonnanime mitte avaldada, lootis veel õigeks ajaks väeossa jõuda. Selleks oli ta alustanud kella viie ajal autoga kolm tundi vältavat 270 kilomeetri pikkust teekonda. Eelmisel õhtul oli ta enda juurde võtnud ka teenistuskaaslase, kel endal sõiduvahendit pole.

Rolandi sõnul sai ta kolmapäeval sõnumi, millega kutsuti teda kiiremas korras kogunemisele. «Ehmatas korralikult, et järgmisel päeval peab varahommikul kohal olema,» kirjeldas ta esimesi emotsioone.

Mehe kinnitusel ta haiguslehe võtmisele ei mõelnud: minemata jätmise tagajärjed võivad tema teada olla väga kurvad. «Olen kuulnud, et võivad juhiloa ära võtta, pluss rahatrahv,» ütles ta.

Lähedased suhtusid Rolandi sõnul kutsesse positiivselt. Sõpradega eelmisel õhtul n-ö ärasaatmiskräud ei peetud. Lihtsalt istuti, aeti juttu ja vaadati, et õigel ajal magama saab.

Järjekorrast väljas ja külmakraadide käest lattu pääsenud pealinlane Andrei kiitis varustuse jagamise korraldust. Selle saamiseks kulus umbes kümme minutit. Täisvarustuse kaalu hindas noormees 35 kilogrammile. «Kõik on nagu vanasti, saab hakkama küll,» sõnas ta.

Kapral Tanel Meiner Lääne-Virumaalt Haljalast kuulus nende paarikümne hulka, kes olid juba päev varem kohale tulnud. Ta selgitas, et varem tuleku põhjus oli bussiliikluses. Hommikuste bussidega võinuks juba hiljaks jääda.

Küsimusele kogunemisest pääsemiseks haiguslehe võtmisest vastas Meiner eitavalt. «Võtsin kohe pähe, et tuleb tulla,» sõnas ta.

Reservkapral oli Jõhvi jõudnud kolmapäeva õhtul kella üheksa ajal. Siis anti infot, mis edasi saab, millal on äratus ja öörahu. Süüa õhtul ei antud, küll aga olid hommikusöögiks kosutav neljaviljahelbepuder ja kohv.

Viru jalaväepataljoni ülem kolonelleitnant Arno Kruusmann ütles eile ennelõunal, kui kogunenud oli juba pool tuhat kutsutut, et on lisaõppekogunemisega väga rahul. Samas märkis ta, et järgmistel kordadel tuleb rohkem tähelepanu pöörata teavituse tekstile. Täpsemalt öeldes peab edastama sõnumi, et väeüksus on valmis vastu võtma ja reservväelased võivad kohe tulema hakata, nii et saabumine ei jääks viimasele hetkele.

Nüüdne lühiajalise etteteatamisega õppekogunemine on järjekorras teine. Esimene korraldati eelmisel aastal. Kolonelleitnant ütles, et lühikese etteteatamise ajaga õppekogunemine ei ole kindlasti seotud hiljuti selgunud tõsiasjaga, et meie idanaaber on võimeline alustama sõjategevust kuni 48 tunni jooksul.

Kruusmanni sõnul hilinejaid ei fikseerita. «Oleme mõistvad ja võtame vastu kõik, kes tulevad,» sõnas ta ning täpsustas, et tulla võib ka täna ehk reedel.

Viru jalaväepataljoni ülem ütles, et lubas öösel kell üks ühe noormehe ära. Tema oli lõpetanud teenistuse väeosas alles eelmisel nädalal ning oli kavandanud puhkusereisi Tenerifele, mis nüüd õnnetul kombel välkkogunemisega kattus.

«Mehe näos oli rõõm ja kohusetunne. Me võime selliste meeste üle ainult uhkust tunda,» sõnas kolonelleitnant Arno Kruusmann.

Vabariigi valitsus otsustas kolmapäeval erakorralisel istungil kuulutada välja korralise lisaõppekogunemise 669 reservväelasele. 1. jalaväebrigaadi 13. jalaväepataljoni reservväelastel kästi ilmuda mitte hiljem kui eile kell 9 kaitseväe Jõhvi linnakusse. Esimene reservväelane jõudis Jõhvi linnakusse üleeile kell 15.55. 45 reservväelast teatas Viru jalaväepataljonile hilinemisest.

«Reservväelased, kes on kohale tulnud, on näidanud väga selgelt, et soovivad oma kohust riigi ja lähedaste ees täita,» ütles kaitseväe juhataja kindral Riho Terras. «Ka need, kes on teatanud, et mingil põhjusel ei saa osaleda, on olnud vastutustundlikud.»

Kaitseminister Jüri Luige sõnul teevad kiire etteteatamisega õppusi vaid vähesed riigid. «Meie hinnangul on see parim võimalus läbi proovida reservarmee reaalne võimekus,» ütles ta. Kui kujutada ette kriisiolukorda, siis pole aega kutset kolm kuud ette saata.

Tagasi üles