Hambaarstid kauplesid välja sobivad tingimused

FOTO: Konstantin Sednev

Minister Jevgeni Ossinovski

Kui esialgu plaanis haigekassa kirjutada hambaarstidele ette, mis hinnaga peavad eakad uued valehambad suhu saama, siis nüüd on sellest tohtrite tugevalt kritiseeritud plaanist loobutud. Rõõmupeoks aga tohtrid põhjust ei näe.

Hambaarste valdavad uudiseid kuuldes kahetised tunded. «Lõpuks võeti meid tõsiselt,» rõõmustas hambaarstide liidu juht Marek Vink. Tema sõnul oleks proteesihüvitis algselt plaanitud kujul põrmu langenud. «Poleks olnud ühtegi kohta, kus see tööle oleks saanud hakata, aga nüüd on tehtud elegantne kompromiss,» sõnas ta. Kuna täiskasvanute hambaravi puudutavat uut hinnakirja ei ole arstid veel näinud, siis Vingi sõnul on vara öelda, kas need on reaalsele elule lähemale toodud.

Tema hinnangul on see rõõmus uudis neile tohtritele, keda sunniti haigekassaga lepingut sõlmima ja kes seni on pidanud tekkinud hinnavahe katmiseks mujalt katet otsima. «Ei ole mingi saladus, et Lääne-Tallinna keskhaigla, keda esimesena selle lepinguga liituma sunniti, tegi poolteist esimest kuud tööd üldkulude arvelt ja pärast tõstis tasuliste teenuste hindu, et kuidagigi nulli rebida,» sõnas Vink.

Ka hambaarst Kattri Arge pole kindel, kas tohtritel on põhjust hinnakirja muutmise üle rõõmustada. «Ma ei tea, kas summa summarum teenuse hinnad tõusevad või tehakse jälle nii, et mõne teenuse hinda tõstetakse ja teisel kaotakse ära, nii et kokkuvõttes jääb kõik samaks,» sõnas Arge. Ta tõi näiteks mikroskoobi kasutamise aja, milleks algselt nägi haigekassa ette ühe minuti. «Selle ajaga ei jõua seda isegi seadistada,» rääkis Arge. Kui arstid sellele tähelepanu juhtisid, siis pikendati seda aega 20 minuti peale, kuid summa jäeti samaks. «Lihtsalt korrastati ridu,» oli sõnas arst.

Kui Marek Vink ei usu, et hinnakirja muudatus võiks tõsta hambatohtrite huvi sõlmida leping hambaravihüvitise kasutamiseks, siis Arge on teist meelt.

Küll aga on arstid üksmeele, et hambaravihüvitise tõus seniselt 30 eurolt 40 peale ei pane inimesi rohkem arsti juures käima. Arge sõnul näitas haigekassa enda tehtud uuring, et hambaravihüvitise taastades hakkab arsti juures käima kuus protsenti rohkem inimesi. «Kui me tõstame selle hüvitise 40 eurole, siis võib-olla saame seitse protsenti, aga me ei usu, et see toob n-ö kadunud inimesed tagasi hambaarsti juurde,» rääkis Arge.

Kuigi Arge rõõmustab proteesi hüvitise muudatuse üle, et neid on üle pika aja kuulda võetud, on ta siiski ettevaatlik, sest esialgu pole teada, kas hüvitis sellisel kujul kestab kauem kui aasta. «Ma arvan, et see on ajutine üleminek,» lisas ta.

«Me oleme saanud päris palju tagasisidet hambaarstide liidult ajakirjanduse vahendusel ja võin öelda, et see on meile kohale jõudnud,» ütles haigekassa juht Rain Laane.

Tänavu 1. juulil taastas riik täiskasvanute hambaravihüvitise, kuid inimesed said seda kasutada vaid nende arstide juures, kes olid nõus haigekassa ette kirjutatud hindadega töötama. «Maakeeli öeldes hambaplommi hinnad on täiesti valed ja nüüd me oleme hindu korrigeerinud, see number on nüüd arstide soovide järgi tehtud ja seal on märgatav tõus,» ütles Laane. Tõusnud on ka teised hinnad, alates baaskandikust kuni juureravini. Ligi 20protsendiline hinnatõus nõuab haigekassa eelarvest 2,4 miljonit rohkem ja see sisaldab ka 1. aprillil jõustuvat meedikute palgatõusu.

Laane sõnul on viimasel ajal palju kirgi kütnud hambaproteeside hüvitamise uus kord, mis oleks taas sundinud arste tegema tööd riigi ette kirjutatud hindadega. «Hambaarstide tagasisiside oli, et ärge muutke praegust süsteemi, sest see on keeruline valdkond – seal on arsti- ja laboritöö,» ütles Laane.

Nüüd on haigekassa meelt muutnud, hüvitist saab kasutada haigekassaga lepingu sõlminud arsti juures, kuid arst ei pea enam riigi hinnakirja järgi tööd tegema. Haigekassa maksab arstile kinni 260 eurot proteesi maksumusest, kuid arstid peavad haigekassale ütlema, kui palju protees tegelikult maksab.

«Küsitakse, mida see number meile annab, siis selle põhjal me saame otsustada, kas tuleval aastal on vaja seda 260 eurot muuta,» selgitas Laane. «Ma arvan, et mitte alla-, vaid ülespoole,» ütles ta.

Haigekassa juht Rain Laane pani inimestele südamele, et 2017. aastal proteesihüvitist kasutanud inimesed esitaksid oma tšekid hiljemalt 31. jaanuariks 2018, sest hiljem neid enam ei hüvitata. «See on lühike tähtaeg, aga kuna hakkab kehtima uus kord, siis ülemineku vanalt korralt uuele me tahame teha kuu aja jooksul,» rääkis haigekassa juht.

Helde minister

Oktoobris tegi töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski haigekassa juhatusele ettepaneku tõsta täiskasvanute hambaravi hüvitist 30 eurot 50 peale, kuid haigekassa juhatus otsustas, et jõukohane on vaid kümneeurone tõus.

«Meil on juhatuse esimehega sõbralik erimeelsus järgmise aasta prognooside täitumisel,» ütles haigekassa nõukogu esimees, minister Ossinovski. Minister usub, et 50eurone hüvitis mahub eelarve piiridesse, aga juhatuse esimees arvab, et see ei ole võimalik. «Kuna eelarve täitmise eest vastutab  juhatuse esimees, siis on tema argumendid tugevamad,» ütles Ossinovski.

Tagasi üles