Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nädala plaat

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Drake Take Care (Universal) | FOTO: Promo

Drake
Take Care
(Universal)

Hinne 4

Hiphopi kellavärgi muutja

See album on ilmselge märk, et Drake’i (täisnimi Aubrey Drake Graham) geneetiline päritolu on end maksimaalselt kehtestama hakanud. Nimelt mängis tema isa omal ajal Jerry Lee Lewise ansamblis trumme, lisaks olid mõlemad onud muusikud. Debüütalbumiga võrreldes on poisist enesekindel linnahärra saanud, keda tema katkematute riimide, sümpaatse vokaali ja orgaaniliste käikude järgi tuntakse. Üks tema eeskujusid on Marvin Gaye, kelle emotsionaal-eksortsistlikku soulialbumit «Here, My Dear» (1978) on selle lüürilises kontekstis just «Take Care’iga» võrreldud.

Kui ootate, et Drake uhkustaks teile, kui kõva mees ta on ning kui palju pappi tal on, siis olete valel teel. Tegu pole plaadiga, mida reede õhtul pärast kolme kokteili ja enne pidu kuulata, vaid albumiga, mida võiks iga intelligentne inimene kas või pühapäeval autos mängida. Läbivad teemad on naised, ellusuhtumine, minevik ja tulevik, millest see 1986. aastal Ontarios sündinud räppar/rnb-mees ja hunnik teisi staare, nagu Rihanna, Stevie Wonder, Andre 3000, Lil Wayne, The Weeknd, Nicki Minaj ja Rick Ross, fundamentaalses harmoonias kõnelevad.

Kaunis võlts oleks väita, et Drake’i stiil ja plaadi produktsioon ei sarnane mõne Jay-Z või Kanye Westi albumiga. Westi murdeline «808s & Heartbreak» (2008) on siin eelkäija – toores bass, moodsad vokoodrid, süntesaatorid ja suupill. Tegelikult pole tähtis, kes kellelt šnitti on võtnud, pigem on tunda Drake’i sõpruskonna suurust ning ka Lil Wayne’i kui Drake’i mentori ja sõbra kätt, kellega koos on üksluisest andergraundhiphopist globaalsele kuulajaskonnale sünnitatud elektrooniline audioeepos. Produtseerida on aidanud ka Just Blaze, The Weeknd, Jamie xx ja seni veel vähem tuntud Boi-1da, kelle CVsse kuuluvad aga juba Clipse, G-Unit ja K-Os.

Tulles tagasi Kanye ja tema loominguliste protsesside juurde, võib öelda, et nende kahe artisti elustiil ja kellavärk on kaunis sarnased. Valdkonnaspetsiifiline eklektilisus, plaatide läbimüük, meeltega tajutav futurism ja familiaarne oma ala staaride kaasamine, mis loob soodsa arenguplatvormi kõigile. «People always ask, how I got my nice things, Take my crown to the grave, I’m an underground king.» («Underground Kings»).


Tagasi üles