Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Haruldased ööliblikad tõrjuvad LNG terminali torud maa alla

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Harakkaruslane | FOTO: et.wikipedia.org

Keskkonnaamet nõustus Alexela LNG terminali rajamisega Paldiskisse, kui ärimehed suudavad täita neile seatud tingimused, viies muu hulgas gaasitorud maa alla ja säästes sellega kahe kaitsealuse ööliblikaliigi elupaiku.

Tume-nõlvaöölane | FOTO: r.a.r.e.free.fr
FOTO: ReproKeskkonnaameti Harju-Järva-Rapla regiooni juhtivspetsialist Rein Urman ütles, et amet nõustus Paldiski LNG terminali rajamiseks vajaliku teemaplaneeringu ja keskkonnamõjude strateegilise hindamise aruandega tingimuslikult.

Praegu on need dokumendid 22. jaanuarini kestval avalikul väljapanekul. Pärast seda tuleb kaaluda tehtud parandusettepanekuid ja saada ametilt lõplik heakskiit.

«Kui täita kõik tingimused, mida keskkonnamõjude strateegilise hindamise aruanne nõuab, ja kui leevendusmeetmeid kasutatakse, siis on terminali rajamine võimalik,» märkis Urman.

Alexela LNG projekti arendava firma Balti Gaas tegevjuht Urmo Männi ütles, et ettevõte tegi planeeringu ringi ja säästab liblikaid. Urman täpsustas, et terminali rajamiseks peab firma nüüd puurima torud maa all läbi paeklindi.

Kui palju võib aega võtta kahe dokumendi heakskiitmine keskkonnaametis, ei soovinud Urman prognoosida. Kui see tehtud, tuleb omakorda hinnata terminali kai ja sinna juurde kavandatud elektrijaama keskkonnamõju.

Urmani sõnul võib hakkama saada aastaga, aga võib kuluda ka kolm-neli aastat. Alles seejärel saab reaalsest ehitustegevusest rääkima hakata.

Mäletatavasti takerdus Paldiski LNG terminali rajamiseks vajalike keskkonnadokumentide kordaajamine ligi kaks aastat tagasi. Alexelat juhtivaile ärimeestele tuli ootamatult teade, et kohast, kuhu nad tahaks rajada Balti riike veeldatud maagaasiga varustava terminali, on leitud kaitsealused liblikad harakkaruslane ja tume-nõlvaöölane.

Mullu mais ütles Alexela suuromanik Heiti Hääl Postimehele: keskkonnaameti ametnike vastutöötamine projektile on põhjustatud sellest, et konkureerivat LNG terminali projekti veab endine keskkonnaminister Heiki Kranich.

Kranichi projekti pole aga teatavasti enam olemas, sest tema partner Tallinna Sadam asus eelmise aasta lõpus LNG terminali ette valmistama hoopis koostöös Eleringiga.

Alexelal on esmalt kavas ehitada 60 000-kuupmeetrise mahutipargiga terminal, mille hinnaks on 120 miljonit eurot. Järgmises etapis saab seda kasvatada 160 000 kuupmeetrini. Lisaks Alexelale ja Eleringile kavandab Eestisse LNG terminali ka Sillamäe sadam.

Tagasi üles