Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Paberleht lõimub veebisisuga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Testige koodi! Skaneerige see oma nutitelefoniga ja vaadake postimees.ee videot. | FOTO: Repro

Peatselt hakkavad Postimehe paberlehes artiklite juures ilmuma ruudukujulised mustrikastikesed. Need pole mitte dekoratiivsed elemendid, vaid masinsilmale ja tarkvarale arusaadavad QR-koodid.Need koodid viitavad materjalile, mida paberlehes pole võimalik või otstarbekas avaldada: näiteks uudislugu illustreeriv videoklipp, mahukas galerii mõnest sündmusest või artikli pikem versioon, mis paberlehte täis­kujul ei mahtunud.

QR-koodi saab lugeda kaameraga varustatud nutiseadme, näiteks telefoni või tahvelarvuti abil. Selle asemel et pikka kohaviidet aadressiribale sisse trükkida, piisab, kui käivitada nutitelefonis sobiv rakendus, telefonikaamera koodile suunata ja lasta elektronsilmal seda lugeda.

Android-telefoni omanikud võivad selleks Androidi marketist tõmmata tasuta rakenduse Barcode Scanner. iPhone’i jaoks sobib App Store’ist valida i-nigma-nimeline programm. Neid programme on palju, enamik tasuta, nii et igaüks leiab endale sobiva. QR-koodi on sisuliselt samasugune masinloetav muster nagu vöötkood piimapakil, millelt kassiiri skanner hinna ja kauba tüübi teada saab. Aga QR mahutab palju rohkem infot ja QR-koodi saab igaüks kasutada.

Sellise mustri sisse võib peita peale veebiaadresside päris palju teksti, näiteks kuni 4296 tähe- ja numbrimärki. Seda on enam kui käesolev artikkel. Näiteks võite teha omaenda elektroonilise visiitkaardi: sisestage kõik andmed, mida peate vajalikuks, genereerige sellest QR-kood ja salvestage pildina oma telefoni. Kui nüüd on vaja kellegagi oma kontakte vahetada, et pea enam vastamata kõnesid tegema või numbreid-tähti käsitsi sisse toksima. Näidake seda pilti lihtsalt telefoni ekraanil, teie uus tuttav skaneerib seda oma telefoniga ja vCardi formaadis visiitkaart salvestub tema telefoni.

Hea ja tasuta veebiteenus erinevate QR-koodide genereerimiseks asub aadressil www.qrstuff.com. Tuleb vaid arvestada, et mida rohkem infot koodimaatriksisse pressida, seda kribumaks läheb muster. Seega peab ka pilt ise suurem olema, et skanner seda vigadeta lugeda suudaks.

Kui aga soovite QR-koodiga oma CVd kirjeldada, peaks väljatrükk juba paberilehe-suurune olema. Trükkige see kas või särgirinnale.

Tagasi üles