Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Skandaal Nõmmel: radiaatorid on varastatud

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nõmme linnaosa vanem Erki Korp Valdeku tänaval asuvas endises koolimajas, kust tema kinnitusel on kadunud 230 malmist radiaatorit ja üks rauduks. | FOTO: Andres Haabu

Keskerakondlik sisevõitlus on omandanud uued mõõtmed – Nõmme linnaosa vanem Erki Korp tegi prokuratuuri avalduse, mille kohaselt võivad parlamendi liige Rainer Vakra ja munitsipaalpolitsei juht Monica Rand olla tühjalt seisvast Valdeku gümnaasiumist 230 malmradiaatori kadumise taga.Faktid on sellised: alates 2010. aastast tühjalt seisnud venekeelsest Valdeku gümnaasiumist peaks 2015. aastaks saama Nõmme linnaosa valitsuse uus ja uhke hoone. Tänavu 17. jaanuaril viis linnaosavalitsus seal läbi inventuuri ning selgus, et hoonest on kadunud 230 malmradiaatorit ja üks raud­uks.

Linnaosa hindab kahju suuruseks 15 000 eurot. Päev hiljem tegi linnaosavanem Erki Korp Põhja prokuratuurile avalduse ja see algatas kriminaalmenetluse varguse asjus.

Korp väidab, et tema jaoks on olukord selge. Ta on rääkinud linnavara kadumisega seoses kõigi kolme selle loo väidetava asjaosalisega. Esmalt linnaosavalitsuse endise ehituse vanemspetsialisti Roman Rochmanniga, kes Korpi väitel tegutses toonaste linnaosajuhtide loal tühjalt seisvas koolimajas päris pikalt – 2010. aasta sügisest kuni 2011. aasta kevadeni.

43 000 krooni

Rochmann tunnistanud talle, et viis radiaatorid vanametalli kokkuostu ja sai selle eest
43 000 krooni. Selle raha jaganud ta ära oma toonaste ülemustega ehk endise linnaosavanema Rainer Vakra ja linnavara eest vastutanud linnaosavanema asetäitja Monica Rannaga. Vakrast sai 2011. aasta kevadel parlamendi liige, Rand on viimase aasta olnud munitsipaalpolitsei juht.

Rochmann on Ranna usaldusisik – tema naine on Ranna sõbranna juba viimase politseiteenistuse ajast. Seda tunnistab hilisemas vestluses Postimehele Rand. Kui Rochmann Nõmmelt töölt lahkus, sai tema uueks ametiks munitsipaalpolitsei vaneminspektor. Praeguseks on ta mupost lahkunud.

«Ma uurisin Valdeku gümnaasiumis toimunut linnaosavalitsuse töötajatelt,» ütleb Korp. «Selgub, et Monica Rand ütles toona selgelt – kõik tühjalt seisnud koolihoones toimuvad asjad käivad ainult läbi tema ja et hoonesse tohib siseneda ainult tema loal.»

Lindistused olemas

Seetõttu ei imesta Korp, et Rochmann nii segamatult koolihoones tegutseda sai. Peale Rochmanni suusõnalisi selgitusi Korpile helistas linnaosavanem mupo juhile Rannale, kes kinnitanud, et müüdud radiaatorite eest kattis Rochmann tema nõusolekul oma autokulud – mehel oli probleeme autokompensatsiooniga. Nii väidab Korp.

Loo kolmas asjaosaline, endine linnaosa juht Vakra oli Korpi sõnul telefonivestluses alguses keerutanud, kuid lõpuks tunnistanud, et Rochmann olevat koolis endale «taskuraha» teinud.

«Kui ma küsisin, kuidas ta kommenteerib Rochmanni väidet, nagu saanuks Vakra endale 4300 krooni, ütles Vakra, et tema nii väikese rahaga ei tegele,» ütleb Korp. Linnaosavanema sõnul on tal oma sõnade tõestuseks telefonivestluste lindistused. Kriminaalmenetluses on need tõenditena paraku kasutud.

Korpi prokuratuuri tehtud avaldus kriminaalasja algatamiseks on tõsine samm. Eriti arvestades, et formaalselt kuulub Vakra Tallinnas valitseva Keskerakonna riigikogu fraktsiooni ja Rand on linnavõimu «eraarmeeks» kutsutava mupo juht.

Kui Postimees uurib Korpilt, kas süüdistuse põhjus on linnapea Edgar Savisaare kättemaks selle eest, et Rainer Vakra kuulub Keskerakonnas Edgar Savisaare vastaste hulka, siis linnaosavanem eitab seda.

«See on väga tõsine teema,» ütleb ta. «Minu arvates linnaosa varaga nii ei käituta. Mul seisab Kivimäe saun ka praegu tühjalt, aga ma ei ütle oma sõpradele, et kui teil paekivi on vaja, siis minge ja võtke sealt mõni sein maha.»

Süüdistuste kontrollimiseks helistas Postimees esimesena Roman Rochmannile. Viimane palus saata talle kirjalikud küsimused – ta viibivat tööasjus välismaal. 16 tundi pärast küsimuste kättesaamist saabus ajakirjaniku e-kirjakasti Rochmanni vastustega kiri.

Selles nimetab ta Korpi kirjeldatud asjaolusid valedeks ja kirjeldab pikalt hoopis Korpi väidetavaid pahategusid. Samal seisukohal on Vakra, kelle Postimees sai kätte telefonitsi.

«Ma küsiksin hoopis vastu – kas Savisaare meeskond on nüüd võtnud kasutusele kõikvõimalikud vahendid, et mind kui poliitiliselt teisitimõtlejat niimoodi laimates poliitikast kõrvaldada,» ütleb Vakra. «See on sulaselge suust vale välja ajamine.»

Vakra sõnul on kahju, et Nõmmel ollakse vähem kui aasta kestnud Korpi ametiaja jooksul toimunud personalipoliitika tõttu jõutud ummikseisu. «Sisuliselt on seal olukord, kus andetu juhi vale personalipoliitika tõttu minnakse tekkinud erimeelsusi lahendama jõustruktuuridesse esitatud avaldustega,» räägib ta. Kõigile teemasse puutuvatele küsimustele lubab Vakra vastata siiski kirjalikult.

Rochmanni ja Vakraga samal seisukohal on Rand. «See on ju absurd, see on Korpi fantaasia,» vuristab ta mobiiltelefonis. Ise samal ajal autoroolis, kiirustades kohtumisele.

Ranna väitel oli Korp Valdeku gümnaasiumis toimunuga kursis juba mullu mais. «Miks ta juba siis mingeid avaldusi ei teinud? See on puhas isiklik viha näidata eelmise linnaosavalitsuse tehtut halvasti,» ütleb ta.

«Ega Korp seda [avalduse esitamise] asja ise pole välja mõelnud. See on ikka kõrgemalt poolt antud käsk,» ütleb Rand. Ta räägib Keskerakonnas temagi suhtes kerkinud kahtlustest, et kumba poolt ta käärivas sisetülis toetab.

«Et kas ma olen ikka Savisaare või Ratase poolt, see on küsimus, mida esitatakse,» räägib Rand. «Ja Korpil on minu suhtes isiklik vimm, sest ma olen öelnud sõna sekka tema ja Nõmme Kalju vahel tekkinud konfliktis.»

Tagasi üles