Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Koolid külmapühasid ei pea

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Inglise keele tund eile Raasiku põhikooli viiendas klassis. 13 õpilasest oli kohal vaid kolm. | FOTO: Mihkel Maripuu

Kui vanemad oma lapse külmaga koju jätavad, lähevad koolid õppetööga edasi – külmapühi pidavad lapsed peavad kodus järele õppima.

FOTO: Repro


«Kellel on külmapüha, kellel ei ole – kool töötab, lastega tegeletakse ja igast klassist on neid natukene koolis,» rääkis Raasiku põhikooli direktor Kadri Viira. «Ühtegi klassi pole, kus kedagi ei ole.»

Sotsiaalministri määrus ütleb, et õppetunnid võib 1.–6. klassini ära jätta, kui sõit kooli ja tagasi ei ole korraldatud ja tegelikult toimiv välisõhu temperatuur on 20 miinuskraadi või madalam (7.–9. klassis on piir 25 miinuskraadi).

Tegelikult ükski kool, kellega Postimees eile suhtles, niimoodi ei toiminud. Kui mõni laps koju jäi, oli see vanemate otsus.

«On neid lapsevanemaid, kes helistavad või saadavad õpetajale päeva jooksul teate,» rääkis Viira. «Kuigi meil on koolibussid, on ikkagi kaugemaid kohti ja me oleme seda aktsepteerinud, et lapsevanem teeb selle otsuse ja võtab sellega vastutuse, et laps saab kodus hakkama.»

Lapsed ise tahavad

Raasiku kooli 138 õpilasest ilmus eile kohale ainult 58, mistõttu oli enamik pinke tühjad ja koridorid vaiksed. Näiteks viiendas klassis, kus õpib 13 õpilast, tuli kohale ainult kolm poissi. Kolmandas klassis oli esindatus parem: kuus kohal, seitse puudu. Esimeses klassis oli 16 õpilasest kohal üheksa.

Laste sõnul näitas nende kodus termomeeter õues 23–27 miinuskraadi, kuid koolist puududa nad ei tahtnud. «Isa ei tahtnud, et ma kooli tuleksin, aga ma ise tahtsin tulla,» rääkis kolmanda klassi õpilane Artur Heimola. «Ei viitsi kodus passida, siin saab vähemalt õppida.»

Ka ülejäänud lapsed tahtsid ise kooli tulla. Ega teekond pikk tundugi, sest lapsi toob ja viib kaks koolibussi. «Väiksemad on meil tublimad kui suuremad, sest nemad tahavad kooli tulla,» kinnitas direktor. «Näiteks eile (üleeile – toim) oli esimene klass peaaegu täies koosseisus kohal.»

Vasalemma põhikooli direktor Siiri Kasemaa kinnitas, et tema koolis pole kunagi külmapühasid peetud, ja selle, kas laps koolist puudub, otsustavad lapsevanemad. Eile oli 134 õpilasest kohal 78. Lapsevanemad teatavad lapse puudumisest klassijuhatajale e-kirja, e-kooli või telefoni teel.

Mõni ikka tuleb

Saue gümnaasiumi direktor Jaan Palumets rääkis, et nende koolis pole samuti külmapühi. «Suures osas on see otsustamisõigus antud lapsevanematele,» rääkis ta. «Meil on organiseeritud transport – hommikul toob buss lapsed kooli ja õhtul viib ära.»

Küsimusele, kas siis, kui ilm peaks külmemaks minema, hakkab kool külmapühi pidama, vastas Palumets, et kindlasti on õpilasi, kes ikkagi kooli tulevad. «Me peame tagama õpilasele koolis tegevuse, ainult siis, kui klassis on väga palju puudujaid, ei saa ainega edasi minna,» rääkis ta.

Raasiku põhikoolis valmistas kolmas klass eile näiteks ingliskeelset lauamängu ja esimeses klassis tegelesid lapsed laulude loomisega. Klassijuhataja Mari Kauber rääkis, et kui kohal on alla poole lastest, siis programmi edasi ei võeta, muidu aga küll. Kodus külmapühi pidavad lapsed peavad vaatama e-koolist, mida koolis tehti, ja siis iseseisvalt õppima.

Olgugi et määrus ütleb teisiti, kinnitas sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Gerli Sonne, et lapsevanem on eelkõige see isik, kes lähtub oma lapse huvidest ja kel on õigus otsustada, kas saadab lapse kooli või mitte.

«Koolid peavad samas olema võimelised pakkuma lastele võimalusi õppetööks ja lastehoiuks ka nendel juhtudel, kui nn külmapüha on välja kuulutatud, aga lapsevanemal ei ole võimalik last koju üksi jätta,» märkis ta.

Tagasi üles