Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Britid tahavad uuendada kogu elektritootmise

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kui praegu on brittidel töös 487 avameretuulikut, siis 2030. aastaks peaks neid olema juba 8000. Fotol on avameretuulepark Kenti ranniku lähedal Inglismaal. | FOTO: Reuters

Briti valitsus soovib lühikese ajaga otsustavalt vähendada kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist, selleks tuleb ümber kujundada peaaegu kogu majandus, keskne ettevõtmine on kogu senise elektritootmise väljavahetamine.

FOTO: Repro


Suurbritannia suurim söe­elektrijaam (mille võimsus on 4 GW) North Yorkshire’is tahab saada taastuvenergia tootjaks. Firmale Drax kuuluv jaam on praegu riigi suurim CO2 õhku paiskaja, kuid kümne aasta jooksul tahab firma söe täielikult puiduhakkega asendada. Koostöös Siemensiga valmistab firma ette vastavate elektrijaamade ehitamist.

Briti energiaregulaatori Ofgemi keskkonnaprogrammide juht Charles Hargreaves ütles, et praegu soovivad kõik suured elektritootjad hakata ajama ka rohelist äri. «Ettevõtjad tahavad riske hajutada,» märkis Hargreaves.

Drax segab praegu oma jaamas söe hulka viis protsenti hakkpuitu. Hargreavesi sõnul võib firma suurendada puiduhakke mahtu kümne protsendini. Firma saab rohelise elektri megavatt-tunni eest subsiidiumi 25 naela (30 eurot).

Võrdluseks, Eesti Energia põlevkivijaamades saab iga hakkpuidust toodetud megavatt-tund 52 eurot toetust.

Draxi juhtide soov panustada rohelise energiasse on mõistetav, sest Briti valitsuse seatud eesmärkide järgi, mis on vastu võetud seadusena, tuleb 2020. aastaks vähendada kasvuhoonegaaside õhku paiskamist 34 protsendi ja 2050. aastaks 80 protsendi võrra võrreldes 1990 aastaga.

Hargreaves resümeeris: ta loodab, et turg valib ise odavaima taastuvenergia tehnoloogia.
«Selleks et 15–20 aasta pärast maksta elektri eest vähem, tuleb praegu arendada uusi tehnoloogiaid ja selle eest ka rohkem maksta,» kordas ta üht juhtivat põhjendust, millega taastuvenergia arendajad oma seisukohti kaitsevad.

Madala süsinikuheitega majanduses liigub praegu suur raha, mis  meelitab investeerima. Esialgu heldeid toetusi on tulnud ka kärpida. Hargreaves märkis, et riigis on praegu väikeste päikesepaneelide paigaldamise buum. Praegu on riigi ülemkohtusse jõudnud vaidlus päikesepaneelidel toodetud elektrienergia toetuse üle.

Kaks alama astme kohut on otsustanud, et kärpimine oli ebaseaduslik, nüüd ootab Ofgem ülemkohtu otsust. Briti toetusemäär oli 43 penni, kuid 3. märtsist hakkab olema 21 penni kilovatt-tunni kohta.

Briti kliimapoliitika leiab aina enam vastaseid kasvavate kulude ja suurte subsiidiumite pärast. Paar nädalat tagasi saatsid sada konservatiivse partei parlamendiliiget kirja peaministrile, nõudes rohelise energia toetuste kärpimist.

Keskseks uueks tooniandjaks Briti uues elektritootmise portfellis saavad olema avameretuulepargid ja tuumaenergia. Kui kogu maailm näib Fukushima õnnetuse järel tõmbavat pidurit tuumaenergiale, siis vähemalt Briti valitsuse soosivat suhtumist uute jaamade ehitusse pole see vähendanud.

Peale ülisoodsate tuuleolude räägib avameretuuleparkide kasuks veel üks pisiasi: inimesed ei taha maismaatuuleparke näha oma kodu lähedal. Briti taastuvenergiaühingu avameretuuleparkide osakonnajuht Nick Medic märkis, et praegu on töös 487 tuulikut. 2030. aastaks peaks olema avameretuulikuid 8000 ja need annavad 40 protsenti elektritarbimisest.

Medic märkis, et tööstusharu keskne teema on kulude vähendamine praeguselt 3,5 miljonilt naelalt vähemalt 2,5 miljonile megavati võimsuse püstitamise kohta.

Üks firma, kes tahab tulevikus olla suur tuuleparkide omanik ja brittidele rohelise elektri müüja, on Norra riigiettevõte Statkraft. Kui Statkrafti Briti haru juht Bjorn Drangsholt rääkis oma äri tulevikuplaanidest, kadus rahulolev naeratus tema näolt vaid kahel korral. Esmalt, kui tuli jutuks tuuleturbiinide hind, sest tootjate vähesuse tõttu võivad nad küsida ulmelisi hindu. Ja teine kord, kui oli juttu laevaomanikest.

Statkraft ehitab praegu  317 megavati võimsusega avameretuuleparki, kuid brittide hiljutisel oksjonil, kus läks pakkumisele kümneid tuhandeid ruutkilomeetreid avamerd tuuleparkide püstitamiseks, on Statkrafti osalusega ettevõte broneerinud võimaluse ehitada 9–13 GW tuule­turbiine.

Briti valitsuse plaan ehitada lähiaastail 32,5 GW võimsusega avameretuuleparke tähendab umbes 100 miljardi naelast investeeringut.

Postimehe ajakirjanik väisas Londonit koos kolleegidega Leedust, Lätist, Soomest, Norrast ja Islandilt Briti välisministeeriumi kutsel.

Briti kuus suurt

Ühendkuningriigi energiaturgu kontrollivad kuus firmat, kes määravad energiakandjate
hinna.


•    British Gas Business – müüb gaasi ja elektrit äriklientidele

•    EDF – Prantsuse riigifirma Electricite de France tütarettevõte

•    E. ON – Saksa energiahiiu Briti haru

•    NPower – teine Saksa firma, RWE

•    Scottish Power Business – Hispaania Iberdola tütafirma

•    Scottish & Southern (SSE) – Briti energiafirma

Tagasi üles