Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

16-aastaste valimisõigus tekitab noortes kahtlusi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Valimine. | FOTO: Elmo Riig / Sakala

Ligi kümme aastat tagasi esimest korda aruteluks tulnud valimisea langetamine 16 eluaastale on ootamatult taas riigikogu ja vabaühenduste laudadel, kuid järgmisteks valimisteks poliitikud uut valijate gruppi veel ei nooli.


Liiatigi pole selgust noorpoliitikute endi seas. IRLi noorte juht Maria Kasepalu leidis, et valimisea langetamine aitab tekitada kergesti mõjutatavaid valijaid, mistõttu peab kooliharidus eelnevalt rohkem toetama noorte isemõtlemist.

«Peaksime tänaselt faktipõhiselt õppelt liikuma koolini, kus motiveeritud ja võimekad õpetajad aitavad noortel areneda julgeteks, loovateks ja seejuures isemõtlevateks isiksusteks,» leidis Kasepalu.

Noorsotside peasekretär Maris Sild meenutas, et valimis­ea langetamine on olnud sotside lubadus nii 2007. kui ka 2011. aasta valimistel. «Loomulikult toetame mõtet, sest noortel on uued ideed, värskemad lahendused ja tänaseid noori saab valimiskastide juurde usaldada küll,» ütles Sild. «Kuid otsust ei tohi teha uisapäisa, vaid noorte teadlikkuse tõstmiseks ja väärtushinnangute loomiseks tuleks tugevdada koolides ühiskonnaõpetust.»

Keskerakonna noortekogu juht Jaanus Riibe leidis aga, et arutelu algatanud justiitsminister Kristen Michal soovib juhtida asendustegevusega tähelepanu eemale tuleval nädalal ees seisvalt streigiaktsioonilt. «Tunnustan ministrit soovi eest valimisea langetamise üle arutelu alustada, kuid selleks valitud aeg ei lase uskuda ministri siirusesse,» ütles Riibe.

Kui põhiseadust muuta vajav otsus kiiresti langetataks, saaks tuleva aasta kohalike omavalitsuste valimistel hääletades kaasa rääkida ligikaudu 25 000 noort. Justiitsminister Michal leidis, et nii kiire selle teemaga pole ja järgmisi valimisi eile algatatud debatt ilmselt veel ei puuduta.

«Noortes uudishimu tekitamine, ühiskonnas debati algatamine, avatuse ja teistsuguste lähenemiste kaalumine – see on see, mida praegu ootan,» ütles minister. «Loodan, et vabaühendused ja noorteorganisatsioonid panevad õla alla ja aitavad mõttevahetusi korraldada.»

Valimisea langetamise debatt on sisse kirjutatud aasta eest allkirjad saanud koalitsioonilepingusse. Pärast lepingu sõlmimist pani Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) haridusminister Jaak Aaviksoole südamele, et minister seisaks peale haridusküsimuse ka valimisea langetamise eest.

Keskerakonna aseesimehe Enn Eesmaa sõnul seisab riigikogu fraktsioonidel ees põhjalik arutelu. «See otsus peab kuuluma ühiskonna kokkulepete hulka,» ütles Eesmaa. «Tänapäeva noored on haritud, eluga kursis ja ka ühiskondlikult järjest aktiivsemad. Miks mitte arutada!»

Tagasi üles