Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Keskerakond soovib vabaneda kritiseerijatest

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tuleval teisipäeval kaalub Keskerakonna aukohus riigikogu liikmete Kalle Laaneti ja Rainer Vakra väljaviskamist erakonnast. Põhjuseks tuuakse erakonna maine kahjustamine. | FOTO: Mihkel Maripuu

Ühe Keskerakonna realiikme avaldusega heita välja partei siseopositsiooni tuumikusse kuuluvad Kalle Laanet ja Rainer Vakra algas protsess, millega Edgar Savisaar soovib vabaneda tülikatest kritiseerijatest.

Rainer Vakra | FOTO: Peeter Langovits / Postimees


Läinud laupäeval tuli Haapsalus kokku Keskerakonna volikogu, kus parteijuht Edgar Savisaar astus üles üsna keevalise kõnega. Ta nimetas osa saalis istunud parteikaaslastest kaitsepolitsei agentideks ja kihutas saalis viibinuid kahe erakonnakaaslase vastu üles.

«Keskerakonna sisekakluses on mindud selgelt üle piiri. Oleme jõudnud sinnamaani, et Kalle Laanet seletas rahvusringhäälingu saates «Kahekõne», et ainult seni, kuni Keskerakond on võimul Tallinnas, ainult seni püsib ka Savisaar erakonna eesotsas, ning tema, Kalle Laanet, teeb kõik endast oleneva, et Savisaar võimult kukutada, see tähendab loovutada ka Keskerakonna võim Tallinnas,» rääkis Savisaar.

«Laanetiga paras paar on Rainer Vakra. Rääkides Savisaare ja tema toetajate surmaeelsest agooniast, on Vakra avalikult andnud teada, et ta ei kavatsegi tunnustada Keskerakonna liikmete enamuse poliitilist tahet. Ma arvan, et me ei pea kauem erakonna sees pidama agitaatoreid, kelle eesmärgiks on erakonna positsioonide sihilik ja pidev kahjustamine.»

Rünnak siseopositsioonile on viimastel kuudel selgelt tugevnenud. Enne volikogu jõudis Tartumaa Keskerakonna piirkonna juhatuse liige, Keskerakonna volikogu liige Gleeri Paur saata Keskerakonna aukohtule pöördumise kaaluda Laaneti ja Vakra väljaheitmist erakonnast: «Kas me peame oma erakonnakaaslaste solvamise suhtes olema tolerantsed?» küsis Paur oma kirjas ja viitas kahe mehe väljaütlemistele meedias.

Laanetit ja Vakrat tahetakse välja heita seepärast, et nad on kritiseerinud avalikult Savisaare juhtimisstiili ja erakonnale Venemaalt valimisteks raha küsimist.

Paur märkis oma kirja lõpus: «Erudeeritud ja arvestatava poliitilise tegevtaustaga tegijatelt oskaksin oodata solvanguid kõige vähem. Makstav hind erakonna jaoks üldsuse silmis on liiga kõrge. Mis on hind, mis paneb erakonna juhtpoliitikuid nii kallutatud otsuseid langetama ja sõnumeid edastama? Arvan, et pole kõige mõistlikum peretülidega tänavale minna! Mõistlikum oleks ehk hoopis tülinorijad eemaldada!»

Keskerakonna siseopositsioon on regulaarselt koos käinud juba kuid. Kui peaks juhtuma, et Laanet ja Vakra välja visatakse, siis käitutakse musketäride põhimõttel «üks kõigi, kõik ühe eest».

Mõnigi riigikogu keskfraktsiooni liige on käinud sõbralikke vestlusi pidamas sotside juures.

Kõige tõenäolisem on siiski uue nn aknaaluse jõu ehk fraktsiooni mittekuuluvate saadikute grupi teke. Keskerakonna riigikogu fraktsioonis on kõikuvaid hääli alla kümne: peale Laaneti ja Vakra riigikogu aseesimees Jüri Ratas, Lembit Kaljuvee, Deniss Boroditš, Inara Luigas, lisaks loodetakse ka sõnaka Aivar Riisalu peale.

Järgmiseks teisipäevaks erakonna aukohtu ette kutsutud Laanet ja Vakra ei soovinud eile oma mõtteid jagada. «Kuna see on meie jaoks tähtis, südame ja hingega tehtav otsus, siis me hetkel liigselt seda ei kommenteeriks,» sõnas Vakra. Küll ütles Keskerakonna juhatuse liige Ain Seppik, et kui need kaks meest välja heidetakse, siis kaalub ka tema erakonnast lahkumist.

Aukohtu esimees on Kalle Klandorf, kes oli ka idaraha­skandaali «tõekomisjoni» esimees.

Tuleval teisipäeval tuleb Klandorfil vaagida Gleeri Pauri süüdistust. Laanetit süüdistatakse näiteks selles, et ta öelnud läinud aasta septembris intervjuus Saaremaa ajalehele Meie Maa, et  tema jaoks oli viimane piir, kui mindi Eesti riiki Venemaale maha müüma. «Olgu see Savisaar või kes iganes. Muid asju võib arutada, aga siin minu jaoks mingeid kompromisse ei ole. Fakt on see, et Savisaar raha küsis, sest muidu oleks asjaga kohtusse mindud,» ütles Laanet intervjuus.

Paur süüdistab Laanetit laimamises: «Selline väljaütlemine on erakonna ja tema esimehe mainet kahjustav – erakonnas on seda teemat ju korduvalt arutatud piirkondades ja volikogu istungil, avaldatud on juhatuse moodustatud komisjoni materjalid. Komisjon tuvastas, et Edgar Savisaar on küsinud toetust Lasnamäe linnaossa kiriku ehitamiseks mitmetelt osapooltelt, ja komisjon ei näinud selles midagi taunitavat, kuna tegemist on avaliku poliitilise protsessiga, kus kiriku rajamine on olnud lülitatud erakondade koalitsioonilepingutesse,» pahandas Paur.

«Ka ei algatatud kriminaalmenetlust, mis kinnitab veel kord, et midagi seadusvastast pole toimunud. Seega on Kalle Laanet esitanud valeväiteid.»

Vakra süüks pannakse tema sõnu tänavu jaanuaris – et Savisaare meeskond on võtnud kasutusele äärmuslikud meetmed vabamõtlejate kõrvaldamiseks poliitikast. «Jääb arusaamatuks erakonna esimehe käitumine, kus ta mõistab hukka jõustruktuuride ebaproportsionaalse tegevuse Keskerakonna osas, kuid on asunud ise täpselt sama rada astuma,» ütles Vakra, mispeale sai kutse aukohtusse.

Tagasi üles