Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vene võimud pigistavad Putini vastasleeri

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Punkbändi Pussy Riot liikmed neile kuulsust toonud aktsioonil Moskva Punasel väljakul. | FOTO: Reuters/Scanpix

Rühm Venemaa nimekaid inimõiguslasi ja ühiskonnaelutegelasi esines eile üleskutsega vabastada punkbändi Pussy Riot liikmed, kes vahistati skandaalse esinemise eest eelmisel kuul Moskva Lunastaja Kristuse kirikus.Pöördumises, millele alla kirjutanute hulgas on Ljudmila Aleksejeva, Lev Ponomarjov, kirjanik Andrei Piotkovski ja mitmed teised, nimetatakse vahi alla võetud Nadežda Tolokonnikovat ja Maria Aljohhinat süümevangideks, keda kiusatakse taga oma vaadete väljendamise eest.

Üleeile esitati neidudele süüdistus huligaansuses, süüdimõistev otsus võib neile kaasa tuua kuni seitsmeaastase vangistuse. Täna arutab kohus muusikute kassatsioonkaebust vahistamise vastu. Kui see tagasi lükatakse, tuleb punkbändi liikmetel vahi all viibida vähemalt 24. aprillini.

Putini-vaenulik punkpalvus

Politsei võttis neiud kinni pärast Lunastaja Kristuse kirikus 21. veebruaril toimunud aktsiooni, mida nad ise nimetasid punkpalvuseks. Neli bändiliiget, peas eredavärvilised nägu katvad maskid, liikusid kummardades ja risti ette lüües läbi kiriku, lauldes a cappella versiooni laulust, mis sisaldas muu hulgas ka sõnu «Jumalaema, õnnistatud neitsi, aja Putin välja!», vahendas RIA Novosti.

Kuulsaks sai punkbänd aga jaanuaris, kui nad Punasel väljakul valitsusvastase kontserdiga esinesid. Toona karistati kaht bändiliiget 500 rubla (ligi 13 eurot) suuruse trahviga.

Kohtuasi ähvardab ka korruptsioonivastase võitlusega tuntuks saanud, nn valgete jõudude liidriks tõusnud blogijat Aleksei Navalnõid. Ta teatas eile, et Vene uurijad kutsusid ta ülekuulamisele, et avaldada talle ja tema kaaslastele survet korruptsioonile tähelepanu juhtiva blogi pärast. Politsei pole vastanud Navalnõi järelepärimistele, miks nad soovivad teda üle kuulata, vahendas uudisteagentuur AFP.

Juristiharidusega Navalnõi postitas oma blogisse politsei kirja, millega teda homseks Moskva politsei peakorterisse ülekuulamisele kutsuti. Ka avaldas Navalnõi oma neljale kaaslasele saadetud kutsed, nemad kuulatakse politseis üle täna. Ta kirjutas, et kirjal olev tempel pärines politseiüksuselt, mis tegeleb ekstremismi uurimisega.

Navalnõil tuli mullu detsembris pärast duumavalimisi toimunud esimest suuremat opositsiooni meeleavaldust 15 päeva trellide taga istuda, kuna politseiametniku seadusliku korralduse täitmata jätmise eest määrati talle maksimaalne karistus ehk 15 ööpäeva haldusaresti.

Venemaal 2007. aastal muudetud ekstremismiseadus tõi kaasa inimõigusorganisatsioonide terava kriitika, kes toona heitsid võimudele ette meediavabaduse piiramist, kuna seaduses ebaselgelt defineeritud «ekstremismi» mõiste muutis võimalikuks senisest karmimate karistuste mõistmise.

Romantiline faas läbi

Järjekordne Putini-vastane meeleavaldus oli Moskvas laupäeval, kui Novõi Arbatile kogunes ligi 20 000 inimest. Politsei hinnangul möödus üritus enamasti rahulikult, küll pidasid nad kinni umbes 250 inimest, kes kõik hiljem vabastati.

Vahepeal üle 100 000 inimese tänavale toonud protestiaktsioonid on nende ühe korraldaja, kirjanik Boriss Akunini sõnul läbinud oma romantilise faasi. «Inimesed on aru saanud, et nad ei saa märulipolitsei robotite vastu vaid valgete lintide, õhupallide ja äkk-kogunemistega. Inimesi on tabanud teatav kangestus ja nad vajavad aega, et asju läbi mõelda,» sõnas kirjanik ühes eelmisel nädalal antud intervjuus.

Lakkamatute protestikogunemiste kajastamisest väsinud Vene ajakirjanikud plaanivad aga korraldada meeleavaldustevastase meeleavalduse.

«Pärast järjekordset demonstratsiooni oleme tagasi oma laudade taga, kurnatuna. Me hakkame mõistma, kui tüdinud me tegelikult nendest korduvatest protestikampaaniatest oleme, meil on kõrini jooksmast hilisööni mööda tänavaid,» sõnas veebiportaali Slon.ru korrespondent Jelizaveta Surnatšova RIA Novosti vahendusel Business FM raadiole antud intervjuus.

Algselt naljana alguse saanud üritusele, mille motoks on «Laske ajakirjanikel oma perede juurde naasta!», on oma poolehoidu avaldanud ka tõsiseltvõetavate väljaannete nagu Kommersandi ja Vedomosti ajakirjanikud.

Putini-vastased meeleavaldused on oma jälje jätnud ka Moskva linnale. Nädala algul selgus abilinnapea Pjotr Birjukovi koostatud aruandest, et linnale on hiljutised protestid maksma läinud ligi kolm miljonit rubla (üle 77 000 euro). Raporti koostamisel võeti arvesse eelmise aasta detsembrist selle aasta märtsini kestnud meeleavaldusi, mille hulgas oli ka kaks eelmisel nädalal toimunud protestiüritust.

Tagasi üles