Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hundipass Laanetile pahandas tema toetajaid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Keskerakonna juhatuse koosolekule suunduvad Kalle Laanet (vasakult), Deniss Boroditš, Jüri Ratas ja Rainer Vakra on sel pildil veel kõik ühes parteis. Laaneti väljaviskamine tekitas küsimuse, kas leidub veel lahkujaid. | FOTO: Mihkel Maripuu

Pärast endise siseministri Kalle Laaneti väljaviskamist ütleb mõnigi Keskerakonna praeguse juhtimisstiili arvustaja, et tuleb parteist välja astumise üle nõu pidada. Sel neljapäeval on kaalul aga läinud aastal Savisaarele väljakutse esitanud Jüri Ratase koht parlamendi asespiikrina.Riigikogu aseesimees Jüri Ratas möönis, et selle üle on spekuleeritud, et pärast Laaneti väljaheitmist tuleb Keskerakonnast lahkumiste laine. Ent Ratase sõnul polnud eile õhtul kindlasti veel kellelgi konkreetset vastust, kas teha nii või naa.

«Olen ise olnud esmaspäevase juhatuseni seda meelt ja teinud kõik, mis minu oskustes ja võimuses, et erakond ja fraktsioon säiliksid ühtsena,» rõhutas ta. Ratase sõnul tekitab Laaneti väljaheitmine kurbust. «Pärast seda otsust vaatab Keskerakond Läänemaa, Saaremaa ja Hiiumaa suunas tegelikult tühjusesse.»

Kalle Laanet ise ütles eile õhtul, et otsus oli ilmselt juba varem valmis tehtud. Kas ta jätkab siiski Keskerakonna fraktsiooni liikmena, pole veel selge. «Kahjuks ei valitud erakonnas ausust ja leiti, et vassimine ja keerutamine peab jätkuma,» sõnas mees.

Tsentripartei juhatus ei olnud Kalle Laanetit välja heites üksmeelne – 16 liikmest oli selle otsuse poolt üheksa, vastu viis ja erapooletuks jäi kaks. Otsus visata välja Laanet ja piirduda teise karistusaluse Rainer Vakra puhul noomitusega on nüüd proovikiviks Edgar Savisaare kriitikute endi ühtsusele. Neil tuleb jõuda selgusele, kas jääda parteisse siiski edasi või anda parteipilet protestiks ära.

Keskerakonna juhatuse liige Ain Seppik leidis, et Savisaar käitus Laanetit välja heites ettearvatavalt.

«Mina oleks oodanud peenemat mängu,» ütles Seppik. «Savisaare käitumine on viimasel ajal nii etteaimatav.» Ta sõnas, et hääletas Laaneti väljaviskamise vastu ja vajab nüüd pisut aega, et järele mõelda, kas astuda erakonnast välja või mitte. «Kui ma seda teen, siis ma räägin teiste inimestega läbi.»

Samuti Edgar Savisaare kriitikute hulka kuuluv endine Pärnu linnapea Mart Viisitamm ütles, et Kalle Laaneti väljaviskamine parteist on selles mõttes loogiline, et Savisaar tegi juba oma hiljutises parteivolikogu esinemises selgeks, et on teatud inimesed, kellega ta ei taha koos Keskerakonnas olla.

«See tähendaski mccarthylikku nõiajahti teisitimõtlejatele,» leidis Viisitamm. «Kuigi mina ei nimetaks neid teisitimõtlejaiks, vaid pigem erakonna uuendajateks ja edasiviijateks.»

Tema sõnul jääb siiski arusaamatuks, mis on Savisaare plaan – kas tõesti erakonna puhastus juba järgmiseks kongressiks valmistudes. «Lihtsaim viis endale toetust tagada on ju harvendada nende ridu, kes mõtlevad teisiti. Ehkki teisitimõtlejaid on kindlasti ka nende seas, kes seda avalikult ei julge välja öelda.»

Keskerakonnas alati Edgar Savisaare kindlate toetajate hulka kuulunud riigikogulane Heimar Lenk ütles, et kuna Kalle Laanet on pidevalt esitanud kaht nõudmist – Savisaar astugu tagasi Keskerakonna juhi kohalt ja hakaku auesimeheks ning lahkugu ka Tallinna linnapea ametist –, siis ei olegi ju Laanetiga midagi muud teha.

«Kui sa seda pasundad meedias, et Savisaar maha ja meie poisid asemele, ning mustad Savisaart, siis Keskerakonna kongress ikkagi ju ütles, et Edgar Savisaar peab esimehena jätkama,» sõnas ta.

Lenk täpsustas, et «meie poiste» all peab ta silmas Rainer Vakrat ja teisi teisitimõtlejaid. «Enam-vähem ka Jüri Ratas oli seal seltskonnas. Ka Lembit Kaljuvee, ma ei tea, kuidas Aivar Riisalu mõtted on nüüd. See on see Ratase seltskond – mina ei saa nendega nõustuda.»

Noomituse saanud, kuid parteipileti säilitanud Rainer Vakra ütles, et ei tee otsust parteisse jäämise või sealt lahkumise üle emotsioonide pealt. «Püüame nüüd erakonnakaaslastega läbi arutada järgmised sammud. Leppisime kokku, et otsuseid ei tohi teha rutakalt.»

Edgar Savisaar nentis eile õhtul, et otsus Laanet välja visata oli talle raske. «Aga see oli ainuvõimalik otsus,» ütles ta. «Mul on päris kahju, et Laanet on nüüd erakonnast lahkunud, aga ise ta valis selle tee.»
Savisaar märkis, et tänas Laanetit selle aja eest, mis ta Keskerakonnale on pühendanud. «Samas ei olnud ei temal ega ka Vakral suurt midagi enda kaitseks öelda,» lisas ta.

Tagasi üles