Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Varvara leiti surnuna, mõrtsukas on vabaduses

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Varvara Ivanova leiti lumisest kraavist vana betoonkonstruktsiooni juurest, mõne meetri kaugusel Proletariaadi tänavast. Päris lähedal asuvatest eramajadest loodetakse leida pealtnägijaid. Eile tõid narvalased väikese tüdruku leidmiskohale lilli, küünlaid ja mänguasju. | FOTO: Irina Kivimäe / MPA

Varvara Ivanova surnukeha leidis eile hommikul veidi enne kella 11 vabatahtlik otsija ühelt väikeselt tühermaalt jäähalli juurest, üsna selle koha lähedalt, kus tüdrukukest pühapäeva õhtul viimati nähti.


Lapse surnukeha oli alasti, osaliselt lumega kaetud. «Esialgsel vaatlusel oli näha vägivalla tundemärke. Millised need olid, ei saa avaldada,» ütles Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Mari Luuk.

Leidmiskohast umbes seitsme meetri kaugusel asub Proletariaadi tänav. Ühel pool tänavat on ühekorruselised eramud, teisel pool – seal, kus lebas Varvara – seisavad mitukümmend aastat tagasi poolelijäänud staadioni raudbetoonist konstruktsioonid. Kaugemal on Kreenholmi staadion ja jäähall. Kuigi sealsamas asub suur korrusmajade kvartal, on koht küllaltki üksildane.

Korduvalt kontrollitud

Vabatahtlike otsingurühmade koordinaator Aleksei Tšernõšov ütles, et seda kohta on üle vaadatud esimesest otsimispäevast alates, iga päev käisid seal uued otsimisrühmad, käis ka politsei.

Kuigi asjaolud näivad viitavat, et lapse surnukeha toodi leidmiskohta ööl vastu eilset ja maeti lume alla, politsei seda ei kinnita. Tüdruku surma­aega pole veel teada, surnukeha on saadetud ekspertiisi.

Viru ringkonnaprokuratuuri Narva osakonna vanemprokuröri Anneli Pärdi sõnul ei saa praegu vägivallatundemärkide kohta täpsemat infot anda, kuna mitmeid asjaolusid teab lisaks uurijatele ja prokurörile vaid kurjategija. Detailide avalikustamine võib ohustada kurjategija hilisemat süüdimõistmist.

Küsimusele, kas ohvrit on seksuaalselt ahistatud, vastas prokurör, et seda näitab kohtuarstlik ekspertiis, mis peaks valmima kuu aja jooksul.

«Uurijate versioonid on tihedalt seotud tõendite ja sündmuskohalt kogutud andmetega. Nende avaldamine ei ole uurimise huvides. Tasub meeles pidada, et Narva elanike seas, igal juhul Eestis, on liikvel kurjategija,» lisas Pärt.

Narvalane Anatoli on üks neist, kes jälgis eile politsei tegevust sündmuskohal. Tema sõnul õpib tema sugulane samas kunstikoolis, kus käis Varvara.

«Praegu on kõik šokis, jalgsi enam ei käida, vaid sõidetakse taksoga,» kirjeldas Anatoli linnas valitsevaid meeleolusid. Ta leiab, et tragöödia sai juhtuda seetõttu, et politseipatrulle on linnas vähe ja kuritegude karistused on liiga leebed.

Paljud linnaelanikud ähvardavad kurjategijat tabamise korral omakohtuga. Narva politseiosakonna ülem Sergei Andrejev loodab siiski inimeste mõistlikkusele. «Palun kõiki hoiduda mis tahes vägivaldsetest tegudest, ärge korraldage mingeid tagaotsimisi. Kui on mingeid andmeid, edastage need kohe politseile. Politsei kontrollib ise kogu informatsiooni, missugune see ka poleks,» ütles Andrejev.

Politseiosakonna ülemat  vihastab aga asjaolu, et ümbruskonnas asuvatest linna valvekaameratest polnud mingit abi. «Linna valvekaamerad ei tööta juba ammu. Töötavad vaid asutuste ja kaubanduskeskuste ümber paigaldatud kaamerad,» nentis Narva politsei ülem. Ta lisas, et politseil on, mida linna juhtkonnaga arutada.

Miks on linn pime?

«Meie linnas on palju pooleliolevaid ehitisi ja valgustamata kohti. Rääkida tuleb komplekssest tööst, mis ei puudutaks ainult seda piirkonda: täna juhtus selline asi siin, homme võib juhtuda teises kohas,» ütles Andrejev.

«See tragöödia on hirmus ja korvamatu kaotus, mis vapustas kogu riiki. Kuid mingeid järeldusi saab teha alles siis, kui koguneb rohkem infot toimunu põhjuste kohta,» nentis Narva aselinnapea Aleksander Ludvig. Kogu nädala vältel hoidus linnavalitsus väikese linnakodaniku kadumist kommenteerimast.

Narva politsei ülem Sergei Andrejev kinnitas, et politsei teeb oma töös muudatusi. Muu hulgas ei jäta patrullid enam tähelepanuta õhtuti õues olevaid lapsi. «Kui laps elab lähedal, viime koju, kui kaugel, siis politseisse.»

«Kahtlustatavate ring on hetkel suur. Muudame taktikat, kuni leiame selle elaja – teda on raske inimeseks nimetada. Me teeme kõik võimaliku selle kuriteo avastamiseks,» lõpetas Andrejev.

Küsitlus

Kas lubate oma lapsi nüüd veel üksinda õue?

Jelena Gontšarova
32-aastane, kahe lapse ema, elab Kreenholmi linnaosas

Minu vanem tütar on seitsmene ja tavaliselt mängib ta päeviti koos sõbrannadega laste mänguväljakul jäähalli piirkonnas – sealsamas, kus jalutas Varja. Meie linnaosas pole lastele teisi kohti jalutamiseks.

Laps tohib üksinda väljas olla muidugi ainult koos mobiiltelefoniga ja valgel ajal. Laseme teda ka praegu üksinda välja, aga pärast juhtunut on muidugi hirm sees. Varem käis ta õhtuti üksinda laulukooris, aga nüüd hakkame teda sinna kohale viima ja ära tooma. Rõhutame ka, et ta võõraste inimeste autodele lähedalegi ei läheks.

Jelena Antonova,
38-aastane, kolme lapse ema, elab Kreenholmi linnaosas


Minu lapsed ja ka õelapsed enam üksinda väljas ei käi. Varem käisid küll, aga nüüd hakkame neid ilmselt kooli saatma ja sinna vastu minema. Kolm päeva enne juhtunut mängisid meie lapsed koos Varjaga. Jäähalli vastas asuvad varemed, kust tüdrukuke leiti, oleks ammu tulnud lammutada – seal võidakse pimedal ajal ju ükskõik mida teha, keegi ei märka midagi.

Igor Rovda,
38-aastane, jäähallis trennis käiva poja isa


Oma seitsmeaastase poja viin autoga hokitrenni ja toon koju, ning kui ma ise ei saa, siis naine viib ta kohale ja toob taksoga koju. Ma ei leia, et siinne kant oleks ohtlik, aga nii saab lihtsalt kiiremini, liinibussid käivad siin ju harva. Kodu ümbruses on poiss koos sõpradega väljas muidugi omapäi. Minuga käest kinni ei käiks ta enam niikuinii õues, isegi kui ma seda tahaksin. Pojal on alati mobiiltelefon kaasas ja koju peab ta alati jõudma enne pimedat.

Tagasi üles