Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Muinsuskaitseamet otsib merepõhjas kohti, kus saaks säilitada väärtuslikumaid vrakke

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje


Muinsuskaitseamet soovib leida kolmel merealal kohad, kuhu hakata uputama laevavrakke, mida algsel asukohal pole enam võimalik hoida.Muinsuskaitseamet saatis siseministeeriumile kirja, kus peab vajalikuks määratleda merealad, kuhu on võimalik vajaduse korral uputada kultuuriväärtusega leide, mida ei saa säilitada in situ (kohapeal) ja mille konserveerimiseks pole raha.

«Peamiselt on mõeldud puidust laevavrakke, mis asuvad vee all ja mille säilitamine algsel asukohal ei ole enam võimalik,» kinnitas muinsuskaitseameti veealuse pärandi vaneminspektor Maili Roio. «Samuti ei ole nende ülestoomine, konserveerimine ja eksponeerimine alati võimalik ning sellistel puhkudel tuleb ära kasutada keskkonna poolt juba loodud häid säilimistingimusi.»

Selline vajadus on tekkinud ja tekib peamiselt sadamate arenduste korral ning juhtudel, kui näiteks kultuuriväärtusega vrakk leitakse maa ja vee piirilt.

Muinsuskaitseameti hinnangul on vastava otstarbega alasid vajalik planeerida vähemalt kolme piirkonda. «Kaks sellist ala peaksid olema põhjarannikul, neist üks Tallinna lahes, ja üks Lääne-Eestis,» sõnas Roio.
Sellist vrakkide uputamist on praktiseeritud mitmetes Läänemere-äärsetes maades, kuna nii on tagatud ajaloolistele vrakkidele head säilimistingimused. Roio tõi näiteks Saksamaa ja Poola.

«Seni on see peale konserveerimise ainus võimalus säilitada väljakaevatud laevavrakke, mida pole võimalik jätta in situ,» kinnitas ta.

Tagasi üles