Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Õnnetus sunnib rõdusid kontrollima

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Piirdeta jäänud rõdu üheksakordse paneelmaja neljandal korrusel. | FOTO: Toomas Lont

Eile hommikul kella seitsme paiku ehmatas paljusid Lasnamäel asuva Kalevipoja 17 üheksakorruselise maja elanikke kõva kõmakas – ühe neljanda korruse korteri umbes tonni kaaluv betoonist rõdupiire prantsatas maja ette asfaldile.

Raske rõdupaneel jäi kukkudes terveks. Korteriühistu juht Taavi Kuri juurdleb, mida teha, et edasisi õnnetusi vältida. | FOTO: Mihkel Maripuu


Kalevipoja 17 maja teisel korrusel elav Pille rääkis, et tegi eile hommikul just vanemale lapsele patsi pähe, kui kuulis kõva mürtsu. «Vaatasin siis aknast välja ja nägin maja ees kojanaist, kes laiutas käsi,» kirjeldas Pille. «Tal ikka vedas väga, et rõdupiirdega pihta ei saanud.» Betoonplokk oli maandunud otse kojanaise kõrvale.

Pille märkis, et enam ei julge lapsega väljas jalutades maja lähedusse hoida – mine tea, mis veel alla kukub. Naine märkis, et aastad on paneelmaja kallal oma töö teinud ja nüüd tuleks kindlasti kõik rõdud korralikult üle vaadata, et uusi ja hullemaid õnnetusi ei juhtuks.

Hoonel on ehitusvigu

Sama trepikoja üheksandal korrusel elav vanaproua Tamara Letjajeva märkis, et maja rõdud tunduvad juba pealtnäha ohtlikud. «Iga kord, kui lähen rõdule ja lähenen piirdele, tekib mul hirm,» ütles Letjajeva. «Need on ikka nii rasked piirded ja kinnitused on täiesti roostetanud. Vihmaga tilgub ülevalt aina vett ja nii on olnud juba 30 aastat.»

Letjajeva sõnul oleks majas kindlasti vaja teha korralik remont, kõik rõdupaneelide kinnitused tuleks üle vaadata ja vajadusel parandada. «Praegu ehitatakse hoopis teistmoodi – rõdud on valatud ühes tükis, mingeid rippuvaid raskeid paneele ei ole,» märkis Letjajeva.

Korteriühistu Kalevipoja 17 juhatuse esimees Taavi Kuri kutsus pärast õnnetust kohale töömehed, kes paigaldasid korvtõstuki pealt rõdule ajutise prussidest piirde. Korteris, mille rõdupiire alla kukkus, valitses eile vaikus. Ühistu juht märkis, et korteriomaniku poeg oli eelmisel päeval kõvasti pidutsenud.

Piire riivas kukkudes ka alumise korruse rõdu, nüüd hoiavad majaelanikud pöialt, et see ikka seni vastu peaks, kuni on üle kontrollitud.

Majaühistu juht märkis, et lagunemise põhjus peitub ilmselt viletsas ehituskvaliteedis. Maja valmis 1980. aastal, kui püüti iga hinna eest – kiirustades ja ülepeakaela – täita viisaastakuplaani. Kuri sõnul on hoonel hulk vigu, näiteks unustati osasse korteritesse paigaldada ventilatsioon.

Remonti tehti hoones viimati 1993. aastal, kui uuendati trepikodasid. Tookord võetud laenu tagasimaksmine lõppes 2003. aastal, kuid enamik elanikke ei olnud nõus uut laenu võtma, et korterelamu täielikult korda teha.

Kinnitused vaid kahes kohas

«Õnnelik õnnetus, sest peale koristaja kedagi sel hetkel väljas polnud,» ütles Kuri. «Ma pole küll ekspert, aga silmaga vaadates tundub, et rõdupiire peaks olema kinnitatud neljast kohast, kuid sellel allakukkunud piirdel pole kaks alumist kinnitust üldse keevitatud. Aga eks eksperdid peavad oma sõna ütlema.»

Juhatuse esimees mainis, et nüüd tuleb neljanda korruse rõdule uus piire tellida. Kuna ilmselt on vaja teha eraldi vorm, läheb see korteriühistule päris palju maksma.

Lasnamäe linnaosavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Vello Karu rõhutas, et enne kui korteriühistud hakkavad maja renoveerima ja fassaade uuendama, on vaja lasta teha rõdude ja lodžade ekspertiis, sest nende kinnitused on aastate jooksul roostetanud ja muutunud üheks paneelmajade nõrgemaks osaks. Ekspertiisi otsus peab olema ka fassaadiprojekti juures.

«Oleme korteriühistute esimeestele ka maininud, et seda on igal juhul vaja teha,» ütles Karu.
Ta lisas, et eks tehnilise järelevalve menetlus pea välja selgitama, mis Kalevipoja 17 kortermajas juhtus, aga arvestades, et korteri toimus eelneval ööl jooming, ei saa välistada ka vandalismi – võib-olla näitasid purjus mehed rõdupiirde peal oma jõudu.

Tagasi üles