Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tavatu tööajaga vanemate päästerõngas – öörühm

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kui teised lapsed on juba ammu koju läinud, siis Mustamäe Tähekese lasteaia öörühma toas põlevad tuled edasi. | FOTO: Laura Oks

Kui teisipäeva õhtul lapsele järele tulemisega hiljaks jäänud isa veidi pärast kella seitset koos tütrega koju kiirustas, käis sama lasteaia teises rühmas usin meisterdamine. Ööseks lasteaeda jäävad lapsed tegid pilti kosmoselaevadest.


Mustamäe Tähekese lasteaia öörühma lapsed tulid lasteaeda juba esmaspäeva hommikul ja koju minnakse alles kolmapäeva õhtul. Rühma õpetaja Ljudmilla Ermi sõnul pole nii pikk lasteaias olemine laste jaoks raske.

«Meile täiskasvanutele võib see keeruline tunduda, sest meie tajume aega teisiti, aga kui lapsed on pidevalt siin, siis nad ei taju seda ajavahemikku,» selgitas õpetaja. «Magasid ära, tähendab, algab uus päev, tegid uinaku, tuleb õhtu.»

Vanemad ei unune

Ermi sõnul uurivad tema tuttavad aeg-ajalt, kas lapsed nii pikalt lasteaias olles oma vanemaid ära ei unusta. «Loomulikult mitte ja kui vanemad neile järele tulevad, siis on rõõmu palju,» kirjeldas ta.

Teisipäeva õhtul jäi lasteaeda magama kümme last, kellest noorim oli nelja- ja vanim seitsmeaastane. Rühma paarikümnest lapsest peavad aeg-ajalt lasteaias ööbima 16 last, kuna nende vanemad töötavad kas õhtuti või on neil vahetustega töö.

«Häirekeskuse dispetšer, medõde, Maxima kassapidaja, baaridaam, mõlemad vanemad töötavad tehases, kus on vahetustega töö,» loetles Erm vanemate ameteid. Aga öörühmas käib ka laps, kelle ema töötab võõrsil ja kes Eestis on vanaema hoole all. «Oleme ausad, kolmandikku meie lastest kasvatab vaid ema ja ega neil muud võimalust olegi, et tööl käia.»

Kuna Tähekese lasteaias kolmapäeviti ööbida ei saa, siis tuleb vanematel oma töögraafikuid selle järgi sättida või leida lapsele ööseks hoidja. Lasteaia juhataja Marina Blitsõna sõnul on vanemad uurinud, kas ei saaks last ka kolmapäeva öösiti sinna jätta, aga seni pole see rahanappuse tõttu võimalik.

Kui üldiselt on lastevanemate seas levinud arvamus, et pikad päevad ja pidev teiste lastega koos olemine soodustab haigestumist, siis öörühma lapsed on Ermi kinnitusel hoopis teistest tervemad. «Kui eelmisel aastal loeti lasteaias haiguspäevad kokku, siis meie omad olid teisel kohal,» rääkis ta. «Veel vähem oldi haiged kõige vanemas rühmas.»

Ermi sõnul on see ka loomulik, sest öörühma lapsed käivad mitu korda päevas õues, võimlevad hommikuti, ja kui ilm vähegi lubab, siis tehakse seda õues, lasteaia kokad teevad tervislikku ja just lastele sobivat toitu, ka käiakse sageli lasteaia spordisaalis. «Pooled minu rühma lapsed teevad spagaati ja enamik oskab kukerpalli teha,» rääkis varem liikumisõpetajana töötanud Erm ilmselge uhkusega.

Ühine teejoomine

Kuigi rühmatoas on olemas nii teler kui DVD-mängija, vaadatakse neid harva. «Aga mis kodus on? Vanemad tulevad töölt, on väsinud, ja kui pärast lapse käest küsid, mida sa kodus tegid, siis ütleb, et vaatas telerit, ja nii kolm tundi järjest,» rääkis Erm.

Õpetaja kinnitusel ei erine öörühma päevakava kuigi palju tavarühma omast. Kell pool kaheksa on äratus ja edasi kulgeb päev nagu teisteski rühmades. Ainult õhtul, kui teised lapsed hakkavad koju minema, lähevad nemad veel õue mängima. Enne magama minemist aga juuakse koos teed.

Väikse lauakese peal olid reas nimelised võileivakarbikesed laste lemmikmaiustega, mida lisaks kokkade tehtud pannkookidele tee kõrvale süüa. Keegi oli kodust kaasa võtnud küpsiseid, keegi õuna või pudingi.

Pool üheksa hakatakse magama sättima ja kell üheksa peaks algama öörahu. «Tegelikult see nii muidugi ei ole, sest ikka tahab mõni juttu rääkida või otsib keegi lähedust ja läheb öökasvatajale sülle,» tunnistas Erm. Ajakirjanike külaskäigu ajal teisipäeva õhtul valmis noorte kunstnike käe all raketi pilt, üks uhkem kui teine.

Vaid ühel tüdrukul paistis veidi igav olevat, kui ta sõbranna liiga kauaks järgmist kabekäiku mõtlema jäi. Kabet oskavad Ermi sõnul kõik lapsed, nooremad vähem, suuremad rohkem. «Malet nad kahjuks ei mängi, sest mina seda ei oska,» tunnistas ta.

Kosmoselaeva meisterdanud nelja-aastase Kirilli kinnitusel on kõik rühmakaaslased tema sõbrad ja lasteaias meeldib talle kõige rohkem mängida. Kuueaastane Mariana ütles, et talle meeldib lasteaias mängida ja võimelda meeldib samuti. Ka on tal lasteaias kaks sõpra, Alina ja Leena, kellega on hea enne magamajäämist sosistada.

Tagasi üles