Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reostuse avastanud soomlane ärritas Venemaad

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lauga jõe kaudu sattus fosfor Soome lahte. | FOTO: city-kingisepp.ru

Läänemerd reostava Vene fosforitehase mõju keskkonnale uurinud soome teadlase tegevus vihastas Moskvat.


Venemaa nõuab, et Soome võimud selgitaks keskkonnateadlase Seppo Knuuttila (pildil) «vastuvõetamatut» tegutsemist Vene-Eesti piiri lähedal. Helsingi kinnitab, et uurija pole midagi valesti teinud.

Venelasi häirib see, kuidas Soome keskkonnainstituudi (SYKE) teadlane Knuuttila Kingissepa linna lähedal Lauga jõest veeproove võttis, et uurida selle fosforitaset. Vene välisministeeriumi väitel rikkus Knuuttila varem kokku lepitud reegleid, sisenedes 11. aprillil loata viie kilomeetri sügavusele tehase Fosforit territooriumile. Väetisetootjale EuroChem kuuluva vabriku turvamehed pidasid soomlase kinni ning teavitasid juhtunust võime, kuna Knuuttilal polnud kaasas passi.

Knuuttilat hoiti Peterburis kinni 12 tundi, teda kuulasid üle FSB uurijad, misjärel lasti mees vabaks. Soome-Vene piiril peeti ta aga uuesti kinni ning kuulati üle veel kaheksa tundi, tema arvuti ja mälupulgad konfiskeeriti. Tänu Soome konsulaadi abile õnnestus Knuuttilal kodumaale naasta, vahendas YLE.

Teadlane ise on Soome ajakirjandusele öelnud, et tegelikult andis ta venelastele eelnevalt teada, millistest paikadest ta proove võtta kavatseb. Kui koos kolleegidega proovid võetud olid, käis ta enda sõnul umbes kolm kilomeetrit mööda jõekallast. Tehase territooriumile sisenemist ta eitab.

«Loodame, et Soome osapool annab adekvaatse hinnangu S. Knuuttila tegevusele,» teatas möödunud nädalavahetusel Vene välisministeeriumi pressiesindaja Aleksandr Lukaševitš. «Knuuttila käitumine ei ole vastuvõetav, arvestades koostööprogrammi ulatust.»

SYKE juht Lea Kauppi tegi avalduse, milles märkis, et instituudil on Venemaaga olnud pikk keskkonnaalane koostöö ning Knuuttila juhtum on erandlik. Kauppi rääkis YLE-le, et Vene välisministeerium pole nende poole ametlike päringutega pöördunud. Kontakti puudumist Vene kolleegidega kurtis eelmisel nädalal ka Soome välisministeerium.

«Praegusel hetkel on üsna selgelt suhted [Vene keskkonnaametnikega] katkenud,» ütles Kauppi. «Loodetavasti asjad laabuvad... Läänemere kaitsmine peaks olema ühine ettevõtmine ja see eeldab koostööd.»

Juhtumi taustal on jaanuaris avalikuks tulnud keskkonnareostus. Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni HELCOM projekti raames toimunud Vene-Soome ühisuuringute käigus ilmnes, et Fosforiti tehasest, täpsemalt öeldes selle kipsijäätmete hoiualast, on Lauga jõkke ja sealt Soome lahte sattunud ülisuurtes kogustes fosforit – kuni 1000 tonni aastas ehk koguni sada korda rohkem, kui väidab Venemaa ametlik statistika.

Knuuttila ise ütles märtsis, et Fosforiti tehas on üks suurimaid süüdlasi Läänemere eutrofeerumises – ülemäärases toitainete sissevoolus, millega kaasneb tavatult suur vetikate õitsemine. Knuuttila sõnul satub Läänemerre fosforit sellest ühest Kingissepa tehasest rohkem vaid kogu Poola riigist.

EuroChem aga väidab, et see tehas pole fosforireostuses süüdi. Siiski peab ettevõte kuni selle aasta lõpuni maksma uuringute eest, mille raames võetakse jõe seitsmes paigas kaks korda kuus proove, et välistada edasise reostuse võimalus.

Mõned uuemad proovid pole järsult kõrgemat fosforitaset Lauga jões kinnitanud. Knuuttila sõnul võib varasemast madalam fosforitase olla seotud külma talvega või sellega, et reostus on juhitud mõõtmispaikadest eemale.

Juhtumi tõttu on veeproovide võtmine praegu Lauga jõest katkenud, teadlased saavad ilmselt töid jätkata hiljemalt mai alguses ning töö kestab juunini. Seda tingimusel, et soomlastele tagatakse segamatu töö.
Maailma üks suurimaid väetisetootjaid EuroChem kuulub 40-aastasele Vene oligarhile Andrei Melnitšenkole, kes ajakirja Forbes sõnul on oma 10,8 miljardi dollari suuruse varanduse poolest rikkuselt Venemaa 11. inimene.

Tagasi üles