Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Wal-Marti räsib altkäemaksuskandaal

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Wal-Marti kauplus USAs Colorado osariigis. | FOTO: Reuters / Scanpix

Maailma suurim jaekaubanduskett Wal-Mart kaotas esmaspäeval oma väärtusest kümme miljardit dollarit, sest Mehhiko tütarettevõtte altkäemaksu­skandaal võib ketile väga kalliks maksma minna ning pärsib ka kaubandusgigandi edasisi laienemisplaane.Eile teatas uudisteagentuur Bloomberg, et USA justiitsministeerium on algatanud Wal-Marti suhtes kriminaalasja välisriikide korruptsiooniseaduse (U.S. Foreign Corrupt Practices Act) alusel seoses Mehhiko tütarettevõtte ulatuslike altkäemaksudega.

Esmaspäeval langes Wal-Marti aktsia hind New Yorgi börsil 4,7 protsenti, Mehhiko börsil kaubeldav Wal-Mart de Mexico aktsia kukkus koguni üle 12 protsendi. Wal-Martile kuulub 69 protsenti Mehhiko tütarettevõtte aktsiatest.

Asi tuli avalikuks laupäeval, kui üks maailma mõjukamaid päevalehti New York Times avaldas artikli selle kohta, et 2005. aasta septembris sai üks Wal-Marti tippjurist Mehhiko tütarfirma endiselt tippjuhilt e-kirja. Selles kirjeldati, kuidas sealsed juhid maksid suures ulatuses altkäemakse ja said tänu sellele kiiremini uusi poode avada.

Materjale ei edastatud

Wal-Mart saatis seepeale oma esindajad kohapeale uurima ja nood tuvastasid, et uute müügikohtade kiire ehitamise nimel maksti sadadel juhtudel kokku 24 miljonit dollarit. Uurimisel tuvastati koguni, et Wal-Mart de Mexico tippjuhid mitte ainult ei teadnud altkäemaksudest, vaid aitasid neid ka varjata Wal-Marti tippjuhtide eest.

Wal-Marti juhtkond jättis toona asja niisama ega edastanud materjali USA ja Mehhiko võimuesindajatele. Seda tehti alles siis, kui New York Times informeeris ettevõtet, et nad uurivad altkäemaksujuhtumeid. Kaks USA demokraadist senaatorit Elijah Cummings ja Henry Waxman kinnitasid, et alustavad samuti uurimist.

«Uutele turgudele minek on Wal-Marti kasvustrateegia nurgakiviks,» kirjutas aktsiate analüüsikeskuse Consumer Edge Research analüütik Faye Landes. «Me saame ilmselt näha, et mõnede oluliste riikide, eriti India võimud muutuvad selliste süüdistuste järel Wal-Marti suhtes tunduvalt vähem sõbralikuks.»

Ähvardavad suured trahvid

Wal-Marti müügikasvu peamiseks mootoriks ongi tegutsemine väljaspool USAd ja Mehhikol on selles eriline kaal. Kontserni käive on viimasel viiel aastal kasvanud keskmiselt 5,2 protsenti, samal ajal kui USAs oli kasv vaid 3,2 protsenti.

Tõenäoliselt ootavad Wal-Marti ees suured trahvid, isegi kui jõutakse kohtuvälisele kokkuleppele. The Wall Street Journal kirjutas, et Saksamaa tööstuskonglomeraat Siemens maksis sama seaduse alusel 2008. aastal trahvi 800 miljonit dollarit. USA justiitsministeeriumi kinnitusel olnuks trahvikviitung koguni 2,7 miljardit, kui Siemens poleks «koostöö nimel astunud erakorralisi samme», kinnitas ministeerium majanduslehele.

Ehkki Wal-Mart ise eitab seoseid altkäemaksudega, on ettevõttes tehtud viimasel ajal mitu kaadrimuudatust. Septembris teatas nõukogu asejuhataja Eduardo Castro-Wright üllatuslikult, et astub 1. juunil ametikohalt tagasi.

Wal-Marti praegune tegevjuht Michael T'Duke oli 2005. aastal vastutav kõikide Wal-Marti välisoperatsioonide eest. New York Timesi artikli väitel teatati altkäemaksudest ka talle. Toonane tegevjuht H. Lee Scott, kes on praegu ettevõtte nõukogu liige, olevat praganud sisekontrolli uurijatega nende liigse agressiivsuse pärast.

Tagasi üles