Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Romney lubab võidu korral uut, paremat Ameerikat

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mitt Romney koos abikaasa Anniga üleeile Manchesteris New Hampshire’i osariigis poolehoidjate ees. | FOTO: AFP/Scanpix

Kui Mitt Romney sisuline võit USA vabariiklaste eelvalimistel sai selgeks kahe nädala eest, pärast Rick Santorumi loobumist, siis üleeile veel viies osariigis saadud võidud kindlustasid tema positsiooni veelgi. Romney saab nüüd, mil presidendivalimisteni jääb veel pisut üle poole aasta, kogu tähelepanu pöörata president Barack Obama arvustamisele.


Endise Massachusettsi kuberneri esimene katse vabariiklaste presidendikandidaadiks saada lõppes nelja aasta eest suure pettumusega – allajäämine John McCainile sai selgeks mõne nädalaga. Üleeile õhtul tähistas sama mees juubeldavate toetajate ees oma võite ja lubas uue, parema Ameerika tulekut.

«Me ei ole lollid»

«Kõigile neile tuhandetele korralikele ameeriklastele, kellega ma olen kohtunud ja kes ei taha midagi enamat kui paremat võimalust – kõigile teile on mul lihtne sõnum,» teatas Romney New Hampshire’is. «Kannatage veel pisut. Täna õhtul saab alguse parem Ameerika.»

Romneyl pole ka pärast teisipäevast edu veel koos 1144 delegaadi toetust, mida on vaja, et teda ka formaalselt eelvalimiste võitjaks nimetada. Samas pole tema konkurentidel enam mingit võimalust alles jäänud 14 eelvalimisel Romney edumaad tasa teha. Newt Gingrich teataski eile juba loobumisest.

Võidukõnes rääkis Romney, kuidas Obama pole presidendina hakkama saanud, vahendas Washington Post. Romney sõnul hakkab Obama kampaania reaalsete saavutuste puudumisel koosnema pettemanöövritest ja sõnaväänamistest. «Sellist tüüpi kampaania võis mingis muus paigas ja mõnel teisel ajal töötada, aga mitte siin ja praegu,» ütles ta.

Seejärel pööras ta ringi Bill Clintoni kuulsa maksiimi «It’s the economy, stupid», lausudes: «Endiselt on kõige tähtsam majandus – ja me ei ole lollid.»

Romney nimetas Obamat presidendiks, kes võitis valimised fanfaaride saatel, kuid vedas rahva lootusi alt. «Barack Obama on viimastel aastatel andnud endast parima, kuid see ei ole parim, mida Ameerika suudab endast anda,» ütles ta. «Täna on Obama aastate ebaõnnestumiste lõpu algus.»

Esimene mormoon nii kõrgel

Obama meeskond teatas vastuseks, et Romney kavatseb võimule saades jätkata sama ebaõnnestunud poliitikat, mis põhjustasid 2008. aasta finantskrahhi. «Kuberner Romney kõne pealkiri oleks võinud olla «Tagasi tulevikku»,» salvas Obama pressiesindaja Ben LaBolt.

Romney on esimene mormoonist presidendikandidaat USA suurparteide ajaloos. Romney usk ei kujunenud eelvalimistel siiski suureks teemaks ning ka küsitlused näitavad, et enamik ameeriklasi usust johtuvalt oma valikut ei muuda.

Viimaste küsitluste järgi on Obama napilt populaarsem kui Romney, ehkki presidendi tööga majanduse juhtimisel ameeriklased rahul ei ole. Romney eesmärk lisaks Obama majanduspoliitika ründamisele on suurendada oma populaarsust latiinode ja naiste seas – mõlema valijasegmendi seas on Obamal suur ülekaal.

Romney meeskond usub, et kandidaati on veel võimalik valijatele uue külje pealt tutvustada. Üks tema nõunikke tekitas märtsis palju furoori, kui ütles, et üldvalimiste kampaania algus tähendab pöördepunkti – varasemad väljaütlemised ei loe, kõik algab uuesti.

Romney rivaalide jaoks oli säärane avaldus taevamanna, sest see kinnistas tema mainet kui pidevalt seisukohta muutvast poliitikust. Ka lähikuudel kavatsevad Obama nõunikud hagijatena rünnata Romneyt kohe, kui ta ütleb midagi, mis läheb vastuollu varasemate arvamustega.

Tagasi üles