Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Aktsiahinna tõus pöörab eestlased Apple’i-usku

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Allikad: Apple, Google Finance Graafika: Alari Paluots

Apple’i aktsia hinna viimaste kuude püstloodis kerkimine on järsult suurendanud ka Eesti investorite huvi väärtpaberi vastu. Seni pole tehnoloogiagigant oma investorite lootusi petnud – teisipäeva õhtul teatati järjekordsetest suurepärastest tulemustest.


Helsingi börsi juht Lauri Rosendahl rääkis aasta tagasi Tallinna börsi juubelikonverentsil, et Soome investorite jaoks ei ole Helsingi börsi järel populaarsuselt teine väärtpaberiturg Stockholm, vaid hoopis USA. Sama kehtib ka teiste Skandinaavia maade ja ilmselt ka enamiku Euroopa riikide kohta – kodubörsi järel on teisel kohal USA.

Kõnekas nimekiri

Eestis on pilt teistsugune. LHV finantsportaalis on ära toodud panga enimkaubeldud ja enimhoiustatud aktsiate nimekiri, kus tavaliselt on esindatud peamiselt Eesti ja teiste Balti riikide börside aktsiad. USA börsidel kaubeldavaid aktsiaid kohtab seal haruharva. Mõni kuu tagasi oli enimhoitud aktsiate nimekirjas Nokia.

Suur osa Eesti aktiivsematest investoritest on ilmselt just LHV panga kliendid, seetõttu peegeldavad sealsed trendid paljuski kogupilti.

«Nokia on paraku Eesti investorite õnn ja õnnetus olnud juba pikemat aega ning selle aktsia sattumine sinna tabelisse on pärast suuremaid hinnaliikumisi ootuspärane,» kommenteeris nimekirja LHV Panga maaklertegevuse juht Arvo Vallikivi. Tema sõnul on muutunud üha populaarsemaks ka börsil kaubeldavad fondid (ETFi­d).

Viimastel nädalatel on ilmunud panga enimkaubeldud aktsiate nimekirja aga Apple, hõivates Olympic EG ja Tallinki järel lausa kolmanda koha. Mõlemad on ka enimhoitud aktsiate edetabeli eesotsas.

«Apple’i aktsia ongi pigem nn rahvaaktsia, see tähendab, et ettevõte on kaasa tõmmanud esmalt fänne ja tarbijaid ning hiljem juba ka spekulatiivse huviga investoreid,» ütles Vallikivi. «Aktsia pea püstloodis ülespoole liikumine tõmbas endaga kaasa veelgi rohkem huvilisi ning hilisem hinnalangus aktiveeris ja andis paljudele taas võimaluse odavamalt aktsiaid osta ning nõnda positiivsetele tulemustele panustada.»

SEB Enskilda Baltic Equitiese osakonna maakler Raido Lillemets ütles, et nende pangas pole Apple’i aktsiatega kauplemine kasvanud küll järsult, aga viimaste nädalate närvilisuse taustal on mõnevõrra rohkem tehinguid tehtud küll. «Tulemuste eel olid meie kliendid peamiselt positsioone suurendamas,» lisas Lillemets.

Swedbanki USA aktsiaturgude maakler Tõnis Irdoja kinnitas, et Apple’i aktsiate tehingute aktiivsus on suurenenud tunduvalt. Need Eesti investorid, kes Apple’i aktsiaid korrektsiooni ajal ostsid (Apple’i aktsia oli 9. aprilli tipptasemest kukkunud vahepeal 12 protsenti), ei pidanud pettuma.

Müüginumbrid suurenesid

Mobiiltelefonide iPhone, tahvel­arvutite iPad, muusikapleierite iPod ja Mac-arvutite tootja teatas teisipäeva hilisõhtul järjekordselt suurepärastest majandustulemustest. Eelkõige tänu Hiinas valitsevale suurele nõudlusele iPodide ja iPadide järele kasvas Apple’i eelmise kvartali kasum 94 protsenti, 11,6 miljardi dollarini ehk 12,30 dollarile aktsia. Käive kasvas 59 protsenti, 39,2 miljardi dollarini.

Tahvelarvutite müük suurenes enam kui 2,5 korda, 11,8 miljoni arvutini, mobiiltelefonide iPhone müük aga 35,1 miljoni telefonini võrrelduna 18,65 miljoniga aasta tagasi. Eriti kiire oli nutitelefonide müügi kasv väljaspool USAd. Apple’i finantsjuht Peter Oppenheimer ütles tulemusi kommenteerides, et Hiinas kasvas telefonide müük viis korda, 7,9 miljardi dollarini.

«Kodumaal on nutitelefonide müügi kasv aeglustunud, sest me oleme jõudnud küllastumiseni,» ütles ajalehele The Wall Street Journal investeerimispanga Jefferies & Co juht Peter Misek.

«Hiina on nende jaoks väga kiiresti kasvav turg,» sõnas Bloombergile investeerimisfirma Mizuho Securities analüütik Abhey Lamba. «Nad on märkinud selle regiooni oma peamiseks fookusalaks.»

Apple’i tegevjuht Tim Cook käis Hiinas eelmisel kuul ja kohtus seal riigi kõrgete ametnikega, samuti külastas ta tehaseid, kus Apple’i tooteid valmistatakse. Eilse börsipäeva alguses kerkis Apple’i aktsia kümme protsenti.

Artikli autor omab Apple’i aktsiaid.

Tagasi üles