Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tšehhis on valitsuse tulevik kärbete pärast ohus

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Demonstrant märtsis Bratislavas lõhkumas nüüdse peaministri Robert Fico valimisplakatit. Nii nagu Viktor Orbán naabermaal Ungaris kahe aasta eest, saavutas Fico partei parlamendivalimistel absoluutse enamuse. Milan Žitný loodab, et Slovakkia hoidub Ungari teest. | FOTO: Reuters/Scanpix

Slovakkias läks eelmine valitsus laiali mullu oktoobris, kui sidus euroala päästefondi ratifitseerimise enda usaldushääletusega. Tšehhis üritab peaminister Petr Nečas praegu samasugust taktikat kasutades enneaegseid valimisi ära hoida.


Nečase juhitav, kolmest parteist koosnev valitsuskoalitsioon läks laiali eelmisel nädalal, kui peaminister viskas koalitsioonist välja selle väikseima partneri Ühiskonna Asjad. Sammu põhjustas partei mitteametliku esimehe Vit Barta süüdimõistmine altkäemaksu andmises.

Mitu Ühiskonna Asjade prominentset liiget ja seadusandjat eesotsas aseesimehe Karolina Peakega lahkus seepeale erakonnast ning asus moodustama uut ühendust, mis võib senise koalitsioonipartneri välja vahetada. Valitsuse toetamiseks peab loodav rühmitus koondama parlamendis vähemalt kümme saadikut, sellisel juhul oleks Nečase koalitsioonil olemas 102 parlamendiliikme toetus 200st.

Täna algatabki Nečas usaldushääletuse, et kontrollida, kas asepeaministri kohta hoidval Peakel on olemas piisavalt suure arvu rahvasaadikute toetus, et valitsus edasi saaks tegutseda. Kui selgub, et enamus teda ei toeta, ootavad riiki tõenäoliselt juunis ennetähtaegsed valimised. Värske küsitluse järgi kaotaks Nečas võimu, sest valimised võidaks praegu opositsioonis olevad sotsiaaldemokraadid ja kommunistid, vahendas Bloomberg.

Euroala võlakriisist tingitud eelarvekärped on mitmes riigis viinud valitsuse vahetumiseni. Viimati lagunes Hollandi koalitsioon ja seal toimuvad ilmselt septembris enneaegsed valimised. Võimuvahetus võib oodata ka Prantsusmaad, kus küsitlused ennustavad presidendivalimistel võitu sotsialistidele.

20 kuud võimul olnud Nečas on sunnitud vastu võtma maksutõuse ja kärpima pensionikulutusi, et tuleva aasta eelarvepuudujääk ei ületaks ELi kohustuslikku kolme protsendi piiri SKTst.

Säästumeetmed on tekitanud paljude tšehhide seas rahulolematust. Eelmisel laupäeval marssis Prahas 90 000 inimest, nõudes enneaegseid valimisi. Ametiühingute sõnul oli tegemist suurima meeleavaldusega riigis pärast 1989. aasta sametrevolutsiooni.

Tagasi üles