Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Terroriakt või vandenõu?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Miilitsad eile Dnipropetrovskis ühe plahvatuspaiga lähedal. Korrakaitsjad pandi eile kõrgendatud valmisolekusse. | FOTO: Reuters/Scanpix

Ukraina linna Dnipropetrovski eile raputanud neli pommiplahvatust kujutavad president Viktor Janukovõtši sõnul riigile väljakutset enne pisut rohkem kui kuu pärast algavat jalgpalli EMi.

FOTO: Repro

Vangistatud opositsioonijuhi Julia Tõmošenko aatekaaslased usuvad aga, et plahvatuste eesmärk oli avalikkuse tähelepanu Tõmošenkolt eemale juhtida.

Keskpäeval ühe tunni ja kümne minuti jooksul toimunud plahvatustes sai viga 27 inimest, nende seas üheksa last. Haiglaravi vajas 25 kannatanut.Kõik kesklinnas Dnepri jõe lähedal plahvatanud lõhkeseadmed olid isevalmistatud ja paigaldatud prügikastidesse, teatasid võimud.

Süüdlasi ei tabatud

Janukovõtš lubas plahvatuste korraldajate vastu jõulist reaktsiooni, eile õhtuks neid veel tabatud ei olnud. Kohaliku meedia esialgsed teated, et kahtlusalused on kinni peetud, lükkas Ukraina julgeolekunõukogu asejuht Volodõmõr Rakitski õhtupoolikul ümber.

«Teame, et on ohvreid, mõistame, et see on järjekordne väljakutse kogu riigile,» ütles Janukovõtš ajakirjanikele Krimmi poolsaarel tehast külastades. «Me mõtleme, kuidas adekvaatselt reageerida. Arvan, et leiame lahenduse. On kahju, et selline asi on juhtunud.»

Alates 8. juunist võõrustab Ukraina koos Poolaga jalgpalli Euroo­pa meistrivõistlusi. Dnipropetrovskis ühtegi mängu küll ei toimu, lähim matše võõrustav linn on 100 kilomeetri kaugusel asuv Donetsk. UEFA teatas, et eile juhtunu ei vähenda nende kindlust, et ukrainlased tagavad riigi kõigi aegade suurimaks spordisündmuseks vajalikud turvameetmed.

Et Dnipropetrovsk on riigipea pearivaali Julia Tõmošenko sünnilinn, näevad endise peaministri toetajad plahvatuste taga vandenõu, mille eesmärk on juhtida temalt tähelepanu kõrvale. «Olen veendunud, et täna õhtul (eile – toim) näidatakse eranditult Dnipropetrovskit puudutavaid reportaaž­e ning keegi ei pilla sõnakestki sellest, et avaldati dokumendid, mis tõestavad selgelt, et Tõmošenko peksti elajalikult läbi,» ütles Julia Tõmošenko Bloki / Batkivštšõna fraktsiooni liige Sergei Pašinski Interfaxi teatel.

Tõmošenko (51) alustas eelmisel reedel näljastreiki ning väidab, et valvurid peksid teda, kui naist üritati 20. aprillil vastu tema tahtmist haiglaravile toimetada. Selle tõestuseks demonstreeris ta oma sinikaid, eile avaldas need fotod ajaleht Ukrainska Pravda.

Prokurörid alustasid kriminaalasja terroriakti puudutava paragrahvi järgi. Mitu kõrget ametnikku, nende seas siseminister Vitali Zahhartšenko, lendasid Dnipropetrovskiss­e, et ise uurimist juhtida.

Eriteenistused olid õppusel

Plahvatuste võimalike toimepanijate kohta mingit ametlikku infot ei avaldatud. Säärased kuriteod on Ukrainas haruldased, viimati toimus hulk plahvatusi Ukraina idaosas mullu jaanuaris, kuid siis keegi viga ei saanud. Toona ütlesid võimud, et plahvatustega üritati raha välja pressida.

Kohalik miilits pandi eil­e kõrgendatud valmisolekusse, linnaelanikel paluti tähele panna kahtlasi esemeid. Ukraina eriteenistused osalesid plahvatuste ajal terrorismivastastel õppustel Kiievi olümpiastaadionil, kus muu hulgas toimub 1. juulil EMi finaalmatš.

Tagasi üles