Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Bin Laden kurtis enne surma Al-Qaeda mandumist

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eilne vaade New Yorgis kerkivale uuele World Trade Centeri tornile, mis ehitatakse septembrirünnakus hävinud kaksiktornide asemele. Sel nädalal jõudis töö nii kaugele, et hoonest sai üle 381 meetriga linna kõrgeim rajatis. | FOTO: AFP/Scanpix

Terrorivõrgustiku Al-Qaeda kunagine juht Osama bin Laden kurtis aasta tagasi enne oma surma organisatsiooni mandumise üle ja nimetas toimuvat «hävinguks hävingu järel», ütles üleeile USA kõrge ametnik.


President Barack Obama peamise terrorismivastase võitluse nõuniku John Brennani sõnul oli bin Laden toimuvast niisuguses masenduses, et kaalus isegi terrorirühmituse nime muutmist.

Brennani sõnul võib bin Ladeni depressiivse meeleolu välja lugeda peagi avalikuks tehtavatest dokumentidest, mille USA eriväelased, kes operatsiooni käigus bin Ladeni tapsid, said kätte mehe viimaseks jäänud redutamispaigast Abbottabadis.

Dokumentide seas on bin Ladeni käsitsi kirjutatud päevik ning tema suhtlust oma liitlastega sisaldav materjal. Osa dokumente riputab West Pointi sõjaväeakadeemia terrorismivastase võitluse keskus sel nädalal internetti üles.

Brennan lisas ka, et bin Ladeni surmale järgnenud USA operatsioonid Pakistanis teiste Al-Qaeda juhtide hävitamiseks andsid terrorivõrgustikule tugeva hoobi.

«Pakistani hõimualadel aina kasvava survega jäi üha vähemaks võimalusi ja kohti, kus treenida ja ette valmistada järgmise põlvkonna võitlejaid. Neil oli suuri probleeme üldse uute inimeste värbamisega ja moraal oli äärmiselt madal,» rääkis ta.

Uudis bin Ladeni surmast jõudis Washingtoni 1. mai hilisõhtul, Pakistanis aga saadi sellest teada ajavahe tõttu täna täpselt aasta tagasi.

Lisaks kõneles Brennan üleeile tehtud avalduses esimest korda põhjalikult USA drooniprogrammist, mille kaitsele pühendas ta märkimisväärse osa oma sõnavõtust. Brennani sõnul on mehitamata luurelennukitega ründamine legaalne, eetiline, vajalik ja proportsionaalne ning seda kontrollitakse erilise hoolega ja läbimõeldult.

USA droonirünnakutes arvatakse olevat surma saanud sadu terrorivõrgustiku liikmeid Afganistanis, Pakistanis ja Jeemenis ning just need on Brennani hinnangul mõjunud Al-Qaedale nõrgestavalt ja jätnud võrgustiku raskustesse surma saanud liidrite asendamisel.

Brennani sõnul on Al-Qaeda «suurelt kaotamas», kunagisega võrreldes «vaid iseenda hale vari» ning selle juhtkond muutumas «mitteoluliseks».

Lisaks kinnitas tundmatuks jääda sooviv luureametnik möödunud nädalavahetusel ajakirjanikele, et bin Ladeni surm nõrgestas Al-Qaedat märkimisväärselt ja pole tõenäoline, et terrorivõrgustik küüniks enam septembrirünnaku tasemele.

«Võitu on veel vara kuulutada, aga võiks juba väidelda, et organisatsioon, mis tõi meile 9/11 rünnakud, on suuremas osas kadunud,» arvas ametnik.

USA luureametnike hinnangul on terrorivõrgustiku Al-Qaeda jõud Pakistanis ja ka mujal maailmas pärast bin Ladeni tapmist raugemas, kuid endiselt tekitavad probleeme sellega seotud harurühmitused. Brennani hinnangul olevat eriliseks ohuallikaks Aafrikast pärit rühmitused.

Brennani üleeilne sõnavõtt toob tõenäoliselt endaga kaasa vabariiklaste süüdistused, et Obama meeskond kasutab ära bin Ladeni surma aastapäeva, lükkamaks hoogu sisse Obama enda kampaaniale saada novembris taas USA presidendiks.

Obama abid on rõhutanud tema otsust võtta ette riskantne reid bin Ladeni tabamiseks.

Tagasi üles