Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Parlament ruttab elamislubade korda karmistama

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Seaduseelnõu, millega karmistatakse Eesti elamislubade väljaandmise korda, on juba järgmisel nädalal parlamendisaalis ja hoolimata vaidlustest üksikute punktide üle peaks uus kord jõustuma juuli algul.


Põhiseaduskomisjoni-poolne eelnõu ettekandja, riigikogu liige Andres Herkel (IRL) ütles, et esmaspäeval eelnõu arutanud komisjoni istungil polnud kedagi, kes kahtleks selle vajalikkuses.

«Samas on küsimus, millised lahendused on kõige otstarbekamad,» märkis ta. «Arutelu koondus sellele, kuidas teha elamislubade väljastamist lollikindlaks – on ju selge, et inimeste Eestisse toomiseks peab mehhanisme kasutusel olema, kuid nad ei tohi muutuda fiktiivseks elamislubade pumbaks.»

Näiteks ilmnes tema sõnul, et majandusministeeriumil on võrreldes eelnõu koostanud siseministeeriumiga mõnevõrra erinevad huvid ja soov teha lubade andmist ka lihtsamaks. Eelnõule esitas oma märkused ka kaubandus-tööstuskoda, neist on arvestatud vaid osaga.

Üks komisjonis esile kerkinud küsimustest puudutas elamislubade andmist kaaluka riikliku huvi korral – kas sellisel juhul peaks otsuse tegema siseminister nagu siiani või politsei- ja piirivalveamet?

Põhiseaduskomisjonis opositsioonilist Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda esindav Indrek Saar ütles, et pikalt räägiti komisjoni istungil ka elamisluba taotleva ettevõtte juhatuse liikme piirangust – et ta peab saama vähemalt 1,24 sektori keskmist palka.

«Tegelikult võib inimene aga töötada korraga mitmel kohal, st mitme äriühingu juhatuses. Nende peale kokku ta saab võib-olla kaks keskmist palka, aga ühe koha peal ei pruugi samas nõuet täis tulla,» märkis Saar.

Sotsid ilmselt pakuvad välja oma muudatused, kuid arutelu nende üle alles tuleb, ütles Saar. «Alati on kõige lihtsam karistada ja karmistada,» nentis ta. «Kui keegi teeb pätti, tuleb ta kinni võtta, aga neid, keda me oma majanduse huvides siia ootame, ei tuleks Eestist eemal hoida.»

Elamislubade väljastamise korra muutmise ajendiks on mullune skandaal, kui tuli välja IRLi poliitikute Indrek Raudse ja Nikolai Stelmachi äri elamislubade andmiseks Eestis registreeritud firmade juhatuse liikmetele.

Muudatustega tahab valitsus vähendada elamislubade väärkasutuse ohtu ja «tagada, et sisserände piirarv täituks nende isikutega, kelle elama asumine Eestisse on avalikes huvides».

Tagasi üles