Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Joogid maja kulul

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mart Juur | FOTO: Peeter Langovits

Eesti kohtusüsteem, nagu kõigi kapitalistlike riikide kohtusüsteem, on poliitilise rõhumise instrument, mis kindlustab ülemklassi võimu töörahva üle, kes peab palehigis pingutama, et ots otsaga kokku tulla. Kui sul advokaatidele maksmiseks raha pole, jääd kohtus süüdi igal juhul.


Ometi leidub üksikuid ausaid kohtunikke, kelle süda tuksub proletariaadiga ühes rütmis. Tänu säärastele üllastele talaarikandjatele pääseb õiglus mõnikord võidule.

Äärmiselt rahuldustpakkuv otsus tuli neil päevil riigikohtust, kus jõuti otsusele, et tasutud jookide eest baaris tasumata jätmine pole kelmus, kui pole selgelt tuvastatud, et klient seda ette kavatses.

Vahemärkusena olgu öeldud, et Eesti baarid nagu kõik kapitalistlike riikide baarid on rajatud eesmärgiga rahva käest raha ära võtta, müües hirmkallist alkoholi, et rahvas võiks kas või hetkeks unustada mured ja tunda end inimesena, mis kaine peaga pole võimalik.

Riigikohtu otsuses on kirjas, et kriminaalasjas süüdistatav kodanik külastas spaad ning tellis baaris jooke, mille eest tasumiseks tal raha ei olnud, ning arve jäi tasumata. Kodanik olevat loonud spaa töötajale teadvalt ebaõige ettekujutuse oma maksevõimest ning kavatsusest tasuda tarbitava alkoholi eest. Jooke tellis kodanik 1435 krooni väärtuses.

Kapitalistliku spaa ainus mõte on tööinimese nülgimine aurusaunade, ujulate, mullivannide jt lõõgastusvahendite abil.

Spaas viibis kodanik kinkekaardiga, millele oli märgitud «luksuslik spaakülastus ühele inimesele», ning riigikohtu hinnangul ei tehtud kohtus kahtlusteta kindlaks, et süüdistatavat oleks teavitatud, et kinkekaart baaris ostetavate jookide maksumust ei kata.

Riigikohus leidis, et kelmuse subjektiivse külje täitmiseks on vaja tuvastada, et süüdistatav tegutses kannatanu eksitusse viimisel vähemalt otsese tahtlusega. Nõnda tühistas riigikohus ringkonnakohtu otsuse ja jõustas maakohtu varasema otsuse, millega süüdistatav mõisteti õigeks.

Nõnda õnnelik lõpp sel «kriminaalsel» lool. Võtame riigikohtu terviseks!

Tagasi üles