Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Google Street View tegi Eesti tänavad nähtavaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Street View on Google’i kaardirakenduste lisafunktsioon, mis pakub paljudest maailma linnadest ja maastikest spetsiaalsete seadmetega tehtud 360-kraadiseid panoraamvaateid. | FOTO: Priit Simson

Täna öösel avas internetigigant Google maailmale Eesti linnatänavate 3D-vaated, mille tarbeks mullu suvel eritehnikaga varustatud autodelt siinset linnaruumi üles pildistati.Google Street View’ Euroopa programmijuht Ulf Spitzer ütles, et 3D-kujule on viidud kõigi Eesti suuremate linnade tänavad, osa väikelinnade tänavatest ja tähtsamad ühendusteed. Linnasüdamest kaugemale jäävates piirkondades valiti fotografeerimiseks külastatavamad paigad ja turismimagnetid, eesmärgiga võimalikult paljudele inimestele abiks olla.

Spitzeri sõnul võimaldab rakendus võõras linnas viibijatel näiteks selgeks teha, kuidas näeb välja kokkusaamispaigaks määratud koht või otsitav hoone. «Sageli uuritakse enne kinnisvara ostmist naabruskonda ja seda, milliseid teenuseid seal pakutakse,» tõi ta näite.

3D-vaadete abil saavad oma elu lihtsamaks teha ka parkimiskohta otsivad bussijuhid või invaliidid.

Eesti asulad kaardistas Google’i tellimusel läinud suvel jooksul AS Regio, kelle jaoks toodi 15 kaameraga varustatud autot kohale Saksamaalt. Sõidukil olnud kaamerad tegid iga mõne meetri tagant ümbritsevast 360-kraadise ülesvõtte, lisaks koguti GPS-andmeid auto paiknemisest ning laserandmeid teemärgiste ja hoonete asukoha kohta. Ülesvõtete tervikuks ühendamine ja kaardile kandmine võttis aega mullu sügisest kuni praeguseni.

Paljut oma tegevusest Eestis keeldub Google aga avalikustamast. Näiteks ei paljastata, kui palju riigi tänavatest üles pildistati, millises mahus andmeid koguti, ega ka seda, millises riigis asuvates serverites Eesti ülesvõtteid hoitakse.

«Me ei ütle kunagi arve välja – ka seetõttu, et sageli on neid raske mõõta. Kui küsida terve teevõrgustiku kogumahtu, siis arvatavasti saab kolm-neli erinevat vastust,» põhjendas Spitzer.

Ka Regiol on keelatud oma tööd kommenteerida.

See, et Google pole piisavalt taganud inimeste privaatsust, on üle maailma esile kutsunud pahameeletorme. Teravaim on olukord Saksamaal, kus vaidlused Google’i õiguse üle inimesi ja nende vara pildistada jõudsid mullu Berliini kohtu ette. Kuigi viimane tunnistas ettevõtte tegevuse seaduspäraseks, loobus Google Saksamaal tegevust jätkamast inimeste vastuseisu tõttu.

Selle ulatust näitab fakt, et enam kui 244 000 Saksa eramajaomanikku ja ettevõtet kohustasid Google’it muutma oma vara äratundmatuks ning Street View’ rakendust ähvardas läbikukkumine. Pärast seda pööraski internetigigant oma pilgu Ida-Euroopale.

Spitzeri sõnul muudab Google’i Eestis kasutatud tarkvara automaatselt uduseks kõikide ülesvõtetele jäänud inimeste näod ja sõidukite registreerimisnumbrid. Soovi korral saab iga eramajaomanik taotleda oma kodu või vara tundmatuks muutmist juhul, kui leiab, et see paljastab tema eraelu.

Spitzeri sõnul uuris Google eestlaste meelsust juba läinud suvel pildistamise ajal ja saadi vaid positiivset vastukaja. Näiteks tuldi foori punase tule taga peatunud Google’i auto juurde pärima, millal sõiduk mingile kindlale tänavale jõuab. Väga populaarne oli ka kaameratega varustatud jalgratas, mida kasutati kitsamate kohtade, nagu parkide kaardistamiseks.

Tänavu suvel tegutseb Google valdavalt Ida-Euroopa maades, ühena järgmistest riikidest peaks internetiavarustes kättesaadavaks muutuma meie lõunanaabri Läti tänavad.

Tagasi üles