Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pool rahast Keskerakonnale, pool teenusepakkujale

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ester Tuiksoo | FOTO: Peeter Langovits

Keskerakonna juhi Edgar Savisaarega jäigi kaitsepolitseiga koostööd tegema hakanud Lõuna-Eesti ettevõtjal Jüri Luigel kohtumata, sest Keskerakonna peasekretär Priit Toobal aimas tema võimalikku topeltmängu.

Salakohtumised tanklates, häälte ostmise plaan, raha kantimine erakonna kassasse erafirma kaudu ja kõrgel asuv batja, kelle juurde jõuab pärast madalamate astmete usalduste pälvimist. Aga lõpuks tundis batja usaldusmehe nina kapo lõhna.

Kaadrid oleks nagu maffiasaagast, aga selline pilt avaneb hoopis siis, kui lugeda määrust Ester Tuiksoo ja Priit Toobali mõjuvõimuga kauplemise kriminaalasja osalise lõpetamise kohta. Just nimelt – äsja tegi riigikohus endise reformierakondlase Mati Eliste mõjuvõimuga kauplemise loos otsuse, mis sundis prokuratuuri lõpetama ka keskerakondlastest riigikogu liikmete Tuiksoo ja Toobali kriminaalasja.

Niisiis – tere tulemast kauplema mõjuvõimuga! Ja ärgem süüdistagem selles oma tööd teinud riigikohut, vaid puuduliku seaduse teinud riigikogu. Tõsi, endise riigikogu liikme Hannes Rummu erakirjavahetuse nuhkimise asjus menetlus jätkub.

Kes otsis keda?

Kogu selles loos on võtmetegelane Lõuna-Eesti ärimees Jüri Luik. Keskerakondlased on tavatsenud temast rääkida kui kapo peibutisest ja nuhist, aga tegelikult otsis just riigikogu liige Tuiksoo mehe mullu veebruaris ise üles. Alles hiljem kaasas kaitsepolitsei Luige kuriteo matkimise episoodidesse.

Kogu loo kirjeldus tugineb riigiprokuratuuri andmetele toimunust, sündmuste käigu esimese osa on uurijad taastanud tunnistuste ja muude asitõendite alusel, aga mullu suvel alustas kapo juba aktiivset jälitustegevust.

Niisiis astus Tuiksoo koos ühe teise keskerakondlasega mullu veebruaris sisse Luige koduuksest. Naispoliitik soovis, et ärimees hangiks talle riigikogu valimisteks hääli ja lubaks teha enda väljaantavas ajalehes valimisreklaami – tegu on enne valimisi välja antava Luige Teatajaga. Mees lubaski muretseda Tuiksoole üle 200 hääle hinnaga sada krooni tükk.

Ehkki Luik väitis hiljem uurijale, et tal ei olnud kavas hääli osta, oli märtsis 2011 riigikokku pääsenud Tuiksoo talle ometi tänulik tehtud töö eest ja pakkus raha. Luik aga ei tahtnud raha, vaid võimalust osutada Tallinna kui kultuuripealinna üritustel heli- ja valgustehnika rendi ning ilutulestikuteenuseid. Siis suunas Tuiksoo Luige otse kultuuripealinna sihtasutuse juhi Jaanus Mutli jutule.

16. mail 2011 kohtusidki Mutli ja Luik esimest korda sihtasutuse kontoris, keskerakondlane ulatas Luigele kultuuripealinna sündmuste programmi raamatu ja soovitas valida välja üritused, millel ta soovib teenust osutada.

«Kui tunnistaja (Jüri Luik – toim) Tuiksoole kohtumist Mutliga kirjeldas, siis ütles Tuiksoo, et Mutliga rahaasjadest rääkimisel peab olema ettevaatlik, kuna ta on juba saanud oma õppetunni kinkekaarte vastu võttes, ning et rahaasju võiks ajada ka läbi Tuiksoo,» seisab määruses.

20. juunil, enne viimast kohtumist Mutliga kohtusid Tuiksoo ja Luik Tallinnas Peterburi maantee tanklas ja arutasid, kuidas saaks mees tasuda seoses kultuuripealinna üritustega tulevate tellimuste eest ka Keskerakonnale.

«Ester Tuiksoo soovitas Luigel Jaanus Mutli kuhugi välja kutsuda ja raha maksmisest rääkida ning seejärel pakkus välja, et Jüri Luik toetaks Keskerakonda ja Luik võiks kohtuda erakonna peasekretäri Priit Toobaliga, et vormistada hüvitis rahalise toetusena Keskerakonnale.»

Mõlemad leppisid ka kokku, et sihtasutuselt saadava teenusetellimuse rahast tasub Luik omakorda kümme protsenti Keskerakonnale.

Ilutulestikud mitmes kohas

Samal, 20. juuni kohtumisel teavitas Luik Mutlit, et sai tänu temale osutada oma heli- ja valgustehnikateenuseid Võru folkloorifestivalil, mis kuulus samuti kultuuripealinna ürituste kavva. Siis andis Mutli ühele oma alluvale ka korralduse saata Luigele hinnapäring Tallinna merepäevade ilutulestiku korraldamiseks.

Lõpuks tegi Luik ühispakkumise koos Ruf Eesti ASiga, andes firmale kasutamiseks oma ilutulestiku kahuri. Niisiis korraldas lõpuks ilutulestiku siiski Luigega mitte seotud firma.

Ruf Eesti sai sihtasutuselt Tallinn 2011 merepäevade ilutulestiku korraldamise eest 960 eurot, MTÜ Võru Folkloorifestival maksis Luigele aga 3000 eurot.

Aga riigikokku pääsemise eest tänutundest pakatav Tuiksoo tegeles nüüd juba Toobali ja Luige kokkuviimisega, et raha liikuma hakkaks.

29. juuni telefonikõne on juba salvestatud, seal kurtis Toobal Tuiksoole, et Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Toomas Õispuu võeti pistisega vahele, ning mainis, et on igasuguste asjadega ära hirmutatud. Toobal tahtis Tuiksooga enne Luigega kohtumist kokku saada, et rääkida ja nõu pidada.

Kuu aega hiljem sai Toobali ja Luige kohtumine siiski esimest korda teoks, sedakorda Viljandi Statoili juures. Luik andis tänutäheks eduka folkloorifestivali eest Toobalile kümme protsenti teenitud rahast ehk 300 eurot.
Siis tegeles Luik juba eeluurimiskohtuniku loal kuriteo matkimisega. Mehed leppisid ka kokku, et seda summat ei panda kirja Luigelt pärineva annetusena erakonnale.

Ka järgmine, 30. augusti kohtumine toimus bensiinijaamas, sedakorda Tallinnas Rocca al Mare kaubanduskeskuse tanklas. Luigel oli mure, et kultuuripealinna sihtasutuse juht Mutli pole temaga enam ühendust võtnud.

«Priit Toobal soovis teada, kas vahepeal on Luigele mingeid töid pakutud, ja teatas, et Mutlile oli /.../ sellekohane sõnum edasi antud,» seisab määruses.

Järgnev tekst määruses pärineb ilmselt salvestatud vestlusest. «Priit Toobal soovis kohtumise käigus teada, kas Luige jaoks on oluline, et üritused ka reaalselt toimuks, ning arutas Luigega võimalust teha üritust selliselt, et korraldamise eest Luigele tasutaks ning Luik maksaks seejärel saadud tasust poole Priit Toobalile tagasi.»

Toobal tahtis erafirma fiktiivsete arvete abil Tallinna maksumaksjatelt Keskerakonnale raha saada. «Toobal pakkus välja, et taolist erakonna toetamise skeemi läbi ürituste võiks korraldada mitte SA Tallinn 2011 kaudu, vaid ka otse läbi Tallinna linna.»

Toobal saab lõhna ninna

Ka siis andis Luik Toobalile merepäevade eest 100 eurot ja 200 eurot võimaluse eest edaspidi Tallinnas teenuseid osutada. Veel septembri algul arutasid Tuiksoo ja Luik Võrus Keskerakonna toetamist Tallinna rahaga sellesama 50:50 skeemi järgi.

«Jälitusprotokollis kajastatud Tuiksoo ja Luige vestlusest ilmneb, et Tallinna kaudu ürituste korraldamise teemal on edaspidi vajalik suhelda Tallinna linnapeaga,» seisab määruses. «17. septembril toimunud telefonivestluses teatas Ester Tuiksoo Jüri Luigele, et pealik on Eestist ära ja asja arutatakse, kui ta tagasi tuleb.»

Ent mullu septembri lõpuks oli Toobal kaitsepolitsei uurimisest tõenäoliselt lõhna ninna saanud. Varem kavandatud kohtumisel Keskerakonna büroos andsid keskerakondlased Luigele üle Toobali kirja, milles too tänas Luike partei toetamise eest 500 euroga. Sealsamas lasti mehel allkirjastada ka kaks Keskerakonna kassa sissetuleku orderit 500 eurole. Sellega päädis ka Luige koostöö Keskerakonnaga.

Aga jälitustoimingute käigus on selgelt tõestatud, et Luik andis Toobalile kahel korral kokku 600 eurot. Keskerakonna kassasse jõudis lõpuks vaid 500 eurot. Kuhu ikkagi kadus sada eurot? Arvake ära.

Tagasi üles